Pafos, czyli majowe plażowanie na Cyprze

Pafos

Jeżeli śledzicie mój FanpageInstagram albo czytaliście podsumowanie zeszłego miesiąca, to może widzieliście, że w połowie maja zrobiłam sobie mały urlop na Cyprze. Niespełna tydzień totalnego spokoju, relaksu, bez ciśnienia i terminów na głowie, był dokładnie tym, czego mi było trzeba. Jeżeli jesteście ciekawi jak się relaksowałam w Pafos, zapraszam !

Pafos

Pafos jest turystycznym miastem na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. Mówi się, że zostało założone już w XIV wieku przed naszą erą, ale idąc ulicami Pafos tak naprawdę nie łatwo jest to dostrzec. Miejscowość jest typowo turystyczna, więc co krok spotkamy knajpki, kawiarnie i misz-masz europejskich języków. Z Krakowa do Pafos latają tanie linie, można się tam dostać po naprawdę okazyjnych cenach. Z lotniska do miasta, a konkretnie do dworca Kato Paphos Main można z łatwością dojechać autobusem, którego koszt to 1,5 Euro. Autobusy to dobry sposób na przemieszczanie się po Pafos, zwłaszcza dla osób, które nie są na tyle odważne, żeby jeździć po lewej stronie. Ja się nie podjęłam.

Pafos

Odpoczynek

Zatrzymałyśmy się w hotelu Oracle Exclusiv Resort, który będę wspominać bardzo miło, zwłaszcza, jeżeli chodzi o obsługę hotelowej knajpki. Jej właściciel Panicos i barman George przez cały czas zabawiali gości rozmową, sprawiając, że po kilku minutach właściwie można było się poczuć, jakby wpadało się w odwiedziny do znajomych, a nie do kolejnego anonimowego hotelu. Hotel jest nieco oddalony od tętniącego życiem centrum miasta, ale autobusy jeżdżą co 10 minut. Głównym turystycznym miejscem w Pafos jest promenada w okolicach portu Harbour. Stąd blisko zarówno na piaszczyste plaże, jak i do tawern i knajpek oferujących zarówno lokalne, jak i typowo uniwersalne, turystyczne przysmaki

Coral Bay

Z Pafos warto się wybrać do Coral Bay. To około 15 minut jazdy autobusem, a zatoka jest naprawdę piękna. Można plażować, spacerować, można też zagapić się na morze, które każdego dnia nabiera innego odcienia. Jakkolwiek nie byłam nigdy wielką fanką plażowania to kilkanaście minut takiego siedzenia i wpatrywania się w morze i niemyślenia to dla mnie najlepsza forma medytacji i bycia tu i teraz.

Pafos

Coral Bay

Czego warto spróbować na Cyprze?

Będąc na Cyprze na pewno warto spróbować lokalnych przysmaków. Punktem obowiązkowym jest meze, czyli zestaw małych dań-przekąsek, które pozwolą nam poznać lokalną kuchnię. Przeważnie w knajpkach mamy dostępne meze tradycyjne i wersję rybną ( Fish Meze). Ja skusiłam się na tę drugą, chociaż nie jestem wielką fanką ryb i owoców morza, ale o dziwo wszystko bardzo mi smakowało. Okazuje się, że na Cyprze wszystko jest możliwe.

Jeden z wieczorów spędzałyśmy w restauracji The Harbour w okolicach portu i to miejsce mogę serdecznie polecić. Warto spróbować tam liści winogron nadziewanych mięsem. Podane w towarzystwie warzyw, ryżu i wielkiego pieczonego ziemniaka zachwyciły moje podniebienie. Poza tym, mimo szczerych chęci nie byłam w stanie zjeść całej porcji. Moje towarzyszki, które próbowały moussaki w wersji vege i makaronu z owocami morza, też wyszły zadowolone.

Pafos

Grobowce Pafos i Park Archeologiczny w Pafos

Jeżeli chcecie poczuć trochę klimatu dawnego Pafos, zachęcam do zwiedzenia Grobowców Królewskich i Parku Archeologicznego. Grobowce Królewskie to starożytna nekropolia datowana na około IV-III w p.n.e. Co ciekawe nie spoczywali tam nigdy królowie. Mówi się, że grobowce nazywane są „królewskimi” z uwagi na wielkość nekropolii. Warto na zwiedzanie zarezerwować sobie więcej czasu tak, żeby od grobowców do parku przejść się spacerem brzegiem morza. To około 3,5 km, ale taki spacer to czysta przyjemność. W parku archeologicznym warto zwrócić uwagę na mozaiki ukazujące często sceny i postaci z mitologii, a także na szereg innych zabytków, jak przeznaczony na występy teatralne Odeon, czy poświęcona Asklepiosowi świątynia ( Asklepejon). Przy wejściu do Parku dostałam mapkę w języku angielskim, która znacznie ułatwiła zwiedzanie. Zarówno na terenie parku, jak i grobowców znajdziecie tablice z opisami po angielsku. Moja osobista rada : pamiętajcie o naładowaniu aparatu/telefonu i dobrym powerbanku. Ja osobiście szłam zwiedzać nastawiona na nagrywanie, ale w Parku Archeologicznym padł mi zarówno telefon jak i powerbank. Mimo wszystko zapraszam Was do zapoznania się z kilkuminutowym filmikiem, jeżeli tylko macie ochotę pozwiedzać ze mną Grobowce Królewskie, przejść się spacerem wzdłuż wybrzeża i zajrzeć do Parku Archeologicznego w Pafos. Przypominam również o poprzednim filmiku z plażową częścią pobytu w Pafos, który znajdziecie na moim kanale na youtube.

Scroll to top