Kto może nie zapinać pasów w samochodzie?

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Kto może ich nie zapinać?


Dyskusja stara jak motoryzacja. Zapinać pasy bezpieczeństwa czy nie? Na ten temat debaty powracają raz na czas, zarówno w mediach, jak i przy rodzinnych wyprawach i wycieczkach. Jedni przedstawiają dane dotyczące tego, jak zachowuje się ciało, które po zderzeniu z innym pojazdem wypada z fotela, inni mówią, że słyszeli o przypadku, kiedy niezapięcie pasów uratowało pasażera przed spłonięciem w pojeździe.  Raz na czas pojawiają się dyskusje o tym, czy zapinanie pasów powinno być obowiązkiem. Można się zastanowić nad tym, jakie są granice ingerencji państwa w wolny wybór człowieka, czy jeżeli dorosły człowiek świadomie decyduje się na ryzyko jakie wiąże się z niezapięciem pasów, to można go za to karać mandatem. Pozostawiam te kwestie dzisiaj na boku, ale ciekawa jestem Waszego zdania na ten temat, więc będę wdzięczna jeżeli podzielicie się nim w komentarzu.

Kto musi zapinać pasy?

Co do zasady zapinanie pasów jest obowiązkiem w pojazdach w takie pasy wyposażonych. Obowiązek ten dotyczy zarówno kierowcy, jak i osoby przewożonej. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że inne zasady bezpieczeństwa obowiązują w tym przypadku dzieci, które co do zasady muszą być przewożone w przystosowanych do tego fotelikach . Jeżeli interesuje Was jak obecnie wygląda regulacja dotycząca przewożenia dzieci, to proszę dajcie znać, chętnie przygotuję wpis na ten temat.

Każda regulacja przewiduje jakieś wyjątki. Podobnie jest z regulacją dotyczącą zapinania pasów w pojeździe.

Względy zdrowotne a obowiązek zapinania pasów

Niektórzy mogą nie zapinać pasów bezpieczeństwa ze względów zdrowotnych. Osoby, które mają przeciwwskazania do używania pasów, winny mieć odpowiednie zaświadczenie lekarskie, z którego jasno wynika, że pasów zapinać nie mogą. Policjant dokonujący kontroli drogowej może nie mieć wiedzy medycznej, dlatego zaświadczenie powinno zawierać jasny komunikat o przeciwwskazaniach do  używania pasów. Mówiąc kolokwialnie nie wystarczy jak lekarz napisze, że mamy połamane żebra, musi wskazać, że z uwagi na nasze dolegliwości nie możemy jeździć w pasach (oczywiście jest to przykład niekoniecznie mający coś wspólnego z rzeczywistością).

Nie muszą zapinać pasów osoby chore lub niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim. W tym wypadku zapięcie pasów jest zazwyczaj niemożliwe z przyczyn „technicznych”.

Ciąża a pasy bezpieczeństwa

Często ludzie zastanawiają się czy kobieta w ciąży musi zapisać pasy bezpieczeństwa w samochodzie.  Abstrahując od tego czy powinna czy też nie, warto zapamiętać, że kobieta w widocznej ciąży ( czy jak ładni mówi ustawa „o widocznej ciąży”) nie ma obowiązku zapinania pasów. W takim wypadku wystarczy „widoczny” dowód błogosławionego stanu, nie jest wymagane żadne zaświadczenie lekarskie. Nie ma, niestety ustawowej definicji „widoczności ciąży”, czy ustalonej ilości cm obwodu brzucha,  stąd liczyć trzeba na zdrowy rozsądek kontrolujących.

Oczywiście jeżeli ciąża nie jest jeszcze widoczna, a przyszła mama nie powinna zapinać pasów bezpieczeństwa z uwagi na jakieś komplikacje zdrowotne powiązane z ciążą, to powinna uzyskać zaświadczenie lekarskie, opisane powyżej.

Pasy bezpieczeństwa a bezpieczeństwo

Czasami można nie zapinać pasów samochodowych z uwagi na… bezpieczeństwo. Nie chodzi tu o nasze widzimisię, ale o zapisy ustawowe. A to na przykład pasy mogą zostać niezapięte przez kierującego taksówką przy przewożeniu pasażera. To prawdopodobnie na wypadek, gdyby pasażer okazał się niezbyt porządny, albo nawet groźny. Słyszy się czasami o próbach dokonywania rozbojów na taksówkarzach i brak zapiętych pasów, ma przyczynić się między innymi do tego, żeby kierujący miał możliwość obrony lub ucieczki.

Pasów nie muszą zapinać również instruktorzy i egzaminatorzy podczas szkolenia bądź egzaminowania. Wiadomka.  Instruktor musi mieć możliwość złapać kursantowi za kierownicę i można sobie wyobrazić, że sytuacja w której pas bezpieczeństwa utrudnia taki manewr może być nie tylko nieprzyjemna ale przede wszystkim niebezpieczna.

pasy bezpieczeńśtwa

Podczas konwoju

Możliwość podejmowania szybkich i efektywnych działań muszą mieć również funkcjonariusze podczas przewożenia osoby zatrzymanej. Wiadomo, że w przypadku konwojowania takiej osoby może się zdarzyć, że delikwent będzie próbował nawiać, albo zaatakować opiekujących się nim panów. Wyłączenie od tego obowiązku dotyczy nie tylko policjantów, ale też funkcjonariuszy innych służb. Na przykład : funkcjonariusza ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej i innych. Całą listę znajdziecie w ustawie Prawo o ruchu drogowym, art. 39 ust. 2 p5.

Z obowiązku zapinana pasów zwolniony jest również konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych.

Inne czynności zawodowe

Z  obowiązku zapinania pasów zwolnieni są funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych. Pasy bezpieczeństwa mogą zostać niezapięte przez członków zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej. Z wiadomych przyczyn.

Oczywiście jak pisałam na wstępie, istnieje szczegółowa regulacja dotycząca zasad przewożenia dzieci w samochodzie. Jeżeli jesteście zainteresowani tą tematyką, ciekawi Was czy dziecko musi mieć fotelik w taksówce to koniecznie dajcie znać w komentarzach. 

Na koniec powiem Wam, że dla mnie zapinanie pasów do po prostu odruch. Zapinam zawsze, nawet jak mam tylko przeparkować  samochód. Kiedy ktoś mnie podwozi, zazwyczaj czuję się nie komfortowo, kiedy osoba siedząca za mną nie zapina pasów. A jaki jest Wasz stosunek do zapinania pasów bezpieczeństwa? Mieliście jakieś przygody związane z zapinaniem pasów?

Zapraszam Was również do odwiedzenia mojej fanstrony na facebooku, gdzie znajdziecie bieżące informacje o publikowanych przeze mnie postach i różne dodatkowe ciekawostki. Jak już tam dotrzecie, to będzie mi miło, jeżeli zostawicie po sobie jakiś ślad 🙂

pasy bezpieczeństwa

12 Replies to “Pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Kto może ich nie zapinać?”

  1. Osobiście przymus zapinania pasów wcale mi się nie podoba. Moim zdaniem to powinien być wolny wybór człowieka – chce zapinam, nie to nie. Różne wypadki się zdarzają, niekiedy pasy uratują życie, innym razem mogą wręcz zadziałać na niekorzyść.

    1. Zgadzam się! Chociaż ja tak jak mówię, odruchowo pasy zapinam i staram się, żeby osoba siedząca za mną miała zapięte pasy. Ale sytuacje na drodze mogą być różne i decyzję w tej sprawie chyba należałoby pozostawić bezpośrednio zainteresowanym.

    1. Pamiętam moją pierwszą jazdę na kursie prawa jazdy. Byłam przyzwyczajona do jeżdżenia z przodu na siedzeniu pasażera i jak wsiadłam na pierwszą lekcję to chciałam zapiąć pasy, tylko odruchowo szukałam ich… nie po tej stronie co trzeba 😀 Instruktor z pełną powagą zwrócił mi uwagę : ” Pani Ewo, dzisiaj jeździ pani jako kierowca” :D:D:D Odruch jak widać był bardzo silny 😀

  2. Zapinanie pasów to temat, który pewnie będzie dzielił. Jedni będą za, inni zupełnie przeciw. Pasy zapinam i nie mam z tym problemu. Pewnie to już bardziej przyzwyczajenie niż stosowanie się do jakiś przymusów. Choć dla mnie ważne jest by te pasy zapiąć dobrze, dbając by nie były poplątane i dobrze ułożone – tego przynajmniej uczył mnie mój instruktor i tego się trzymam. 🙂

  3. Pasy zapinam, choć zdarza mi się wsiąść z tyłu jako pasażer i nie zapiąć, bo przecież to tylko do sklepu… w moi wypadku nie powinno być w ogóle takich myśli, ponieważ raz już z samochodu wyleciałam – przez niezapięte pasy (wtedy akurat ściągałam kurtkę i te pasy odpięłam, a w tym momencie zdarzył się wypadek). Jako pasażer, siedząc z przodu, zawsze zapinam – możliwość wylecenia przez przednią szybę mnie przeraża. Poza tym mam dwójkę dzieci i jest dla mnie bardzo istotne by każdy z nas siedząc w samochodzie był dobrze i prawidłowo zapięty 🙂

  4. Ja sobie nie wyobrażam jeździć bez pasów, choć w ciąży faktycznie nie zapinałam, ale też niewiele jeździłam, bo ciążę miałam zagrożoną i musiałam większość czasu przeleżeć.

  5. Witam, Czy jesli przewozimy samochodem pasazera ktory nie ma zapietych pasow, ale ma widoczna przeszkode na to oraz wypis ze szpitala opisujacy rodzaj przeciwwskazania do pasow to groza nam sankcje karne? Lekarz rodzinny powiedzial ze zaswiadczenia dla policji sa tylko dla kierowcow , A co jesli nie jestesmy kierowca? Moze ktos podpowie jak to wyglada od strony prawnej? Osoba ta musi jezdzic samochodem do lekarzy ze swiadomoscia ze jesli zapnie pasy to grosi niebezpieczenstwo uszkodzenia ciala, ale takze ze jest to niezgodne z prawem, Dziekuje!!

    1. Ja bym poprosiła lekarza o podstawę prawną odmowy wypisania takiego zaświadczenia dla pasażera, bo tak na pierwszy rzut oka, to nie wynika to z przepisów ( mówię teraz „z głowy”, bez sprawdzenia). Z widoczną przeszkodą może być taki problem, że policjant niekoniecznie musi wiedzieć, która „widoczna przeszkoda” jest rzeczywiście przeszkodą dla zapinania pasów. To jest kwestia wiedzy medycznej. Stąd właśnie potrzebne zaświadczenie stwierdzające wyraźnie, że pacjent nie może zapinać pasów.

      1. Ale to żart? Jaka podstawa prawna? Lekarz nie ma obowiązku wystawiania takiego zaświadczenia, po prostu, i to już wyczerpuje temat. Tak samo jak nie potrzebuje żadnej „podstawy prawnej” na odmowę wystawienia zaświadczenia o karmieniu dziecka piersią (bezprawnie wymaganych od niektórych niedoinformowanych pracodawców). I tu właśnie można pracodawcę poprosić o podanie podstawy prawnej i będzie to miało sens.

        1. art. 39 ust.2 p.1 prawa o ruchu drogowym stanowi, że zwolnione z obowiązku zapinania pasów są: ” osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;” a ust.4 pkt, 4 tego przepisu dotyczy zwolnienia z obowiązku zapinania pasów   „mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci”

          W dalszej części art. 39 prawa o ruchu drogowym zawarty jest artykuł zawierający delegację ustawową do wydania rozporządzenia w zakresie wzorów zaświadczeń i rozporządzenie takie zostało wydane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *