zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę. Jakie są reguły, a jakie wyjątki?

Jako osoba notorycznie, bezskutecznie wybierająca się na zakupy w różne dni wolne od pracy pomyślałam, że warto po raz kolejny powtórzyć i przypomnieć temat, który ostatnio budzi całkiem sporo emocji, czyli – zakaz handlu w niedzielę. 1 marca weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Docelowo ustawa ma doprowadzić do niemal całkowitego zakazania handlu i wykonywania czynności handlowych w niedzielę (za wyjątkiem określonych placówek). Póki co jednak przewidziano okres przejściowy. W 2018 i 2019 roku uda nam się zrobić zakupy w niektóre, wybrane niedziele.

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa co do zasady zakazuje :

  • handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
  • powierzenia pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

-w niedziele i święta w placówkach handlowych.

Wyjątki – kto może prowadzić handel w niedzielę?

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy wszystkich. Ustawa przewiduje ponad 30 wyjątków. Podam Wam kilka z nich. A jeżeli jesteście ciekawi wszystkich placówek handlowych, w których będzie można zrobić zakupy w niedzielę, to odsyłam Was do tekstu ustawy.

W niedzielę zakupy zrobimy na stacjach paliw, w piekarniach, w aptekach, punktach aptecznych i placówkach służby zdrowia czy na przykład w zakładach leczniczych dla zwierząt. Bez problemu powinniśmy także zastać otwarte kioski, ustawa dopuszcza bowiem handel w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych ( także nałogowi palacze i osoby uzależnione od zdrapek nie będą musiały się martwić).

W niedzielę będzie można też handlować w placówkach pocztowych ( a kto czasem tam bywa ten wie, że placówki pocztowe cechuje bardzo różnorodny asortyment).

Dozwolony będzie handel kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach. Otwarte powinny też być placówki w zakładach penitencjarnych.

Zobacz też : Dostęp do diety wegańskiej w więzieniu, czyli wyżywienie osadzonych.

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje również w sklepach internetowych i na platformach internetowych oraz w przypadku handlu towarami z automatów.

Zobacz też : Zakupy w sieci. Jak być zadowolonym? 

Handel dozwolony będzie też w mniejszych sklepikach,  w których za ladą stanie właściciel, czyli w :

 „placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek” ( ustawa  o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni)

Wyjątki czasowe

Ustawa przewiduje również wyjątki, nazwijmy to, czasowe. Nawet po tzw. okresie przejściowym będzie kilka takich niedziel w roku, w które handel będzie dozwolony. Które to niedziele? Będą to :

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • niedziela bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy
  • ostatnia niedziela przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Uwaga! W te niedziele handel będzie dozwolony, chyba, że akurat wypadnie święto ( dzień wolny od pracy). Na przykład jeżeli w ostatnią niedzielę kwietnia akurat wypadnie Wielkanoc, to zakaz handlu w niedzielę będzie obowiązywał.

Zakaz handlu w niedzielę – okres przejściowy

No to teraz słów kilka o okresie przejściowym. W 2018 i 2019 roku powyższe ustalenia obowiązują z pewnymi wyjątkami.

Do 31 grudnia 2018r. zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. Chyba, że akurat wypadnie święto ( dzień ustawowo wolny od pracy)

I tak w marcu zakupy zrobimy w niedzielę 4 i 25 marca. W kwietniu natomiast niedzielami handlowymi byłby 1 i 29 kwietnia. Ale pierwszego kwietnia mamy Wielkanoc, dlatego też zakupy zrobimy tylko 29 kwietnia.

W 2019 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. Tutaj też z tym samym wyjątkiem co powyżej. Jeżeli w ostatnią niedzielę miesiąca przypadać będzie święto, to wtedy zakaz handlu obowiązywać będzie.

Wigilia i Wielka Sobota

Ustawa reguluje również kwestie handlu w Wigilię i Wielką Sobotę. W te dni handlować będzie można do godziny 14.

Jeżeli Wigilia wypadnie w niedzielę, to zakaz handlu również obowiązywał będzie po godzinie 14.00.

Żeby nie było zbyt smutno dla pracowników i zbyt wesoło dla pracodawców, to pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za ten nieprzepracowany czas po godzinie 14.00 ( liczony zgodnie z zasadami ustalania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego).

Odnoszę wrażenie, że zakaz handlu w niedzielę budzi całkiem sporo emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i tych negatywnych. Jak jest u Was? Co sądzicie o zakazie handlu w niedzielę?

Niezmiennie i niezależnie od dnia tygodnia zapraszam do śledzenia Lawyerki również na Facebooku, Instagramie i Youtube.

3 Replies to “Zakaz handlu w niedzielę. Jakie są reguły, a jakie wyjątki?”

  1. Mnie zawsze zastanawia czemu ludzie robią z tego taki dramat – przecież jest 6 pozostałych dni w tygodniu żeby zrobić zakupy 🙂 BTW – Żabki i inne „alkoholowe” są otwarte, więc jeśli już kogoś tak ciągnie na grilla to może się zaopatrzyć. Co lepsze – ja widzę, we Wro dużo więcej ludzi spędzających czas z rodziną i dziećmi.
    PS Nie popieram żadnej opcji politycznej, na wybory nie chodze, obbserwuję sprawę z boku.

  2. Rzadko robiliśmy zakupy w niedzielę, zdarzało się wpaść do pobliskiego sklepu kiedy zabrakło czegoś na szybko. Jakoś więc te niedziele nie bardzo mnie dotyczą. Jedna na studiach pracowałam w galerii i jak widziałam w gorące, niedzielne południe rodziców ciągających płaczące dzieci po sklepach to aż żal. A z drugiej strony nie podoba mi się rozwiązanie, bo np. studenci bardzo chętnie mogli by sobie dorobić w tą niedzielę. Niech będzie np. że pracownik ma 2 weekendy wolne w miesiącu – musi mieć i zastępuje je student albo coś takiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *