Policja wykroczenia

5 zachowań stanowiących wykroczenie, o których być może nie wiesz

O tym, że nie wolno kraść, zabijać czy zeznawać przed sądem nieprawdy wie prawie każde dziecko mające telewizję, bądź dostęp do internetu. Często intuicyjnie udaje nam się rozróżnić co jest czynem zabronionym, a co nim nie jest. Przynajmniej w przypadku przestępstw. Co do wykroczeń takiej pewności już nie mamy. Zdajemy sobie sprawę, że przekroczenie prędkości to wykroczenie drogowe. Mamy gdzieś w głowie zakodowane (przynajmniej mam taką nadzieję), że nie można rzucać śmieci na chodnik. A co dalej? Ci, którzy śledzą mnie od dłuższego czasu, mogli już poczytać o wykroczeniach popełnianych często w wakacje, a także o nieobyczajnym wybryku. Na dziś przygotowałam dla Was listę pięciu wykroczeń, których być może jeszcze nie znacie.

  1. Złośliwe niepokojenie ( art. 107 Kodeksu Wykroczeń)

Nie ładnie jest dokuczać innym. Uczą o tym nawet w szkołach podstawowych. Niektórzy jednak, zapominając w dorosłym życiu przestrogi nauczycieli, nie mają świadomości, że kto  w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, może nie tylko narazić się na naganę lub grzywnę do 1500zł, ale też zostać ukarany karą ograniczenia wolności.

Znamion złośliwego niepokojenia dopatrzył się Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej w zachowaniu pana, który niezadowolony ze sposobu rozstrzygnięcia swojej sprawy, wyładowywał złość na pani kierownik ośrodka pomocy społecznej. Sąd uznał, że jak najbardziej można uznać za złośliwe niepokojenie wypowiedzi takie jak :  „pilnuj lepiej swoich bachorów”, „wstaw sobie kraty w oknach domu”, „wsadzę cię szybko do więzienia”, „ja ci pokażę, załatwię cię”, czy „zrzucę cię ze stołka” zmierzające do dokuczenia pani pokrzywdzonej. Pan za to wykroczenie otrzymał karę 30 dni ograniczenia wolności! (Wyrok Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej  dnia 17 grudnia 2013 r., sygn .: II K 84/13).

  1. Niewykonanie obowiązku oznakowania obiektu  ( art. 64 Kodeksu Wykroczeń)

 Pamiętaj, że jeżeli masz nieruchomość, na przykład dom, to zgodnie z wymogami prawa geodezyjnego i kartograficznego masz obowiązek umieścić na swoim budynku jego numer. Jeżeli Twój dom leży w głębi podwórka, to numer powinien być umieszczony w widocznym miejscu, na przykład na ogrodzeniu. Jeżeli wydaje Ci się, że Twój numer domu to Twoja sprawa, to licz się z tym, że  popełniasz wykroczenie, a niedopełnienie obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu  tabliczki z numerem może cię kosztować 250zł grzywny albo karę nagany. Ta sama kara spotka Cię jeżeli Twoja tabliczka nie będzie utrzymywana w należytym stanie, czyli na przykład dopuścisz do tego, że z uwagi na zabrudzenie, zadrapanie, albo na przykład ułamanie się jej fragmentu, nie będzie można odczytać jej treści.

  1. Wyrób, posiadanie, nabywanie, dostarczanie wytrychów ( art. 129 Kodeksu Wykroczeń)

Ludzie są różni. Jedni zbierają znaczki, inni przedmioty piękne, a jeszcze inni na przykład śrubki i narzędzia. Nie wszystko możemy sobie jednak swobodnie posiadać w domu. Ten, kto wyrabia, posiada lub nabywa wytrychy, jeżeli nie trudni się zawodem, w którym są one potrzebne, albo dostarcza wytrychów osobie nietrudniącej się takim zawodem może nawet trafić do aresztu. To samo tyczy się osoby, która wyrabia, posiada lub nabywa klucze do cudzego domu, mieszkania lub innego pomieszczenia albo schowania bez zezwolenia osoby uprawnionej lub organu administracji. Także jeżeli chcesz mieć w domu wytrych albo znalezione klucze o ładnym kształcie, to miej się na baczności, prawdopodobnie popełnisz wykroczenie.

workshop

  1. Wykroczenie polegające na ukrywanie towaru ( Art. 135 Kodeksu Wykroczeń)

Być może nie są to teraz częste sytuacje, ale mogą się zdarzyć. Wyobraź sobie, że idziesz do sklepu, pokazujesz palcem mówiąc „ chcę kupić ten towar”, a sprzedawca mówi „nie’’ i chowa towar pod ladę. Ot, tak sobie bo mu się nie podobasz. Co wtedy zrobić? Poinformować delikwenta, że kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Przepis wydaje się archaiczny i dotyczący czasów zamierzchłych, kiedy z uwagi na brak dostępności towarów, większa była motywacja do chowania rarytasów dla specjalnych klientów,  ale i dziś może się zdarzyć, że złośliwa ekspedientka z osiedlowego sklepiku, która nie lubi znajomej z bloku naprzeciwko i nie będzie chciała sprzedać jej towaru. Sąd Najwyższy w 2005r., rozważał sprawę związaną właśnie z tym wykroczeniem wskazywał tedy, że wykroczenie to może popełnić każda osoba zajmująca się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub przedsiębiorstwie gastronomicznym, przy czym nie ma znaczenia czy jest to właściciel przedsiębiorstwa, osoba pełniąca w nim funkcję kierowniczą, pracownik, wreszcie osoba, która wykonuje pracę w formie „grzecznościowej”, sprawując obowiązki sprzedawcy na podstawie umocowania udzielonego przez właściciela lub kierownika przedsiębiorstwa. Nie ma przy tym również znaczenia forma własności przedsiębiorstwa oraz jego status prawny (spółka, spółdzielnia itd.). (Uchwała Sądu Najwyższegoz dnia 17 marca 2005 r.I KZP 3/05). Jak widać sprawy tego typu zdarzają się i w XXIw.

 5. Brak dowodu osobistego ( Art. 79 ustawy o dowodach osobistych)

Wiecie, że posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem?  Dowód osobisty ma też określoną ważność. Ten kto  uchyla się od obowiązku jego  posiadania lub wymiany podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Taką samą karę może dostać ten, który zatrzymuje cudzy dowód osobisty bez podstawy. Dlatego warto pamiętać, żeby w razie znalezienia cudzego dowodu najlepiej jest odesłać go do organu, który go wydał. A wiedzieliście, że dowód osobisty należy zwrócić również w razie utraty obywatelstwa polskiego? Jego niezwrócenie w takiej sytuacji również jest wykroczeniem.

Nie zawsze mamy świadomość tego, że z pozoru niewinne zachowanie może stanowić wykroczenie. Dlatego, żeby nie narazić się organom ścigania warto wymieniać dowody osobiste, znakować nieruchomości i wstrzymać się przed złośliwym niepokojeniem sąsiada. Niestety może okazać się, że będziemy musieli zrezygnować ze swoich pasji i marzeń o posiadaniu własnego wytrychu, natomiast  przynajmniej wtedy, kiedy sprzedawca odmówi nam sprzedaży towaru w sposób nieuzasadniony, będziemy wiedzieli co z takim delikwentem zrobić. Ciekawa jestem, czy znaliście wcześniej te wykroczenia? Słyszeliście o nich? A może sami je popełniliście? Pamiętajcie, że jeżeli jest jakieś zagadnienie prawne, które Wasz szczególnie interesuje, albo chcecie więcej ciekawostek, to koniecznie dajcie znać!

photo-1461950209984-1ce1f03a1be9

14 Replies to “5 zachowań stanowiących wykroczenie, o których być może nie wiesz”

    1. Zgadzam się. Zagrożenie karą też zazwyczaj jest niewielkie, więc macha się na to ręką. Aczkolwiek znam przykład małej miejscowości, w której zmienił się stacjonujący na posterunku policjant i w jeden z pierwszych dni „przejechał” się przez wioskę i wlepił mandaty tym, którzy nie mieli numeru domu w widocznym miejscu. Okazało się, że to… grubo ponad połowa wsi 😀

  1. Z tymi numerami na domach to nie ma żartów i to nie tylko ze względu na fakt, że to wykroczenie. To bardzo ważna sprawa dla służb ratunkowych i warto o to zadbać, jeśli chcemy, żeby pomoc do nas dotarła na czas.

    1. Oj to prawda, oznaczenie numerów w widocznym miejscy znacznie ułatwia dotarcie służbom ratowniczym. W mniejszych miejscowościach jeszcze zdarza się czasem, że w sytuacji awaryjnej, ktoś wychodzi przed dom i macha ręką np. na karetkę wskazując drogę, ale wiadomo, że nie zawsze taką osobę możemy mieć pod ręką.

    1. Cieszę się, że udało mi się przekazać jakąś ciekawostkę. Sama czasem jestem zdziwiona przeglądając kodeks wykroczeń, że dane zachowanie stanowi wykroczenie 🙂

  2. O nie wiedziałam o ukrywaniu towaru. To bardzo ciekawe. A czy w ogóle jest dozwolone np. wystawienie czegoś w witrynie sklepowej i pozostawienie kartki: ekspozycja nie na sprzedaż? Ostatnio się z tym spotkałam i moje wrażenie jest takie, że to wielki błąd marketingowy, ale zastanawiam się czy tak w ogóle wolno, skoro nie wolno ukrywać towarów.

  3. Muszę przyznać, że do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że sytuacje te są traktowane jako wykroczenia! Te numery na domach to faktycznie istotna sprawa, mi samej czasami łatwo się zgubić, a co dopiero w przypadku służb ratunkowych.

    1. To prawda z tymi numerami. Chociaż teraz w dobie nawigacji GPS, coraz częściej można ustalić dokładną lokalizację. Z drugiej strony, w niektórych miejscowościach czasami numeracja jest tak dziwnie ułożona, że nawet wyraźne oznaczenie na budynkach nie pomaga 🙂

  4. O, widzisz! A wczoraj na drodze mieliśmy taką sytuację, że jakiś typ jadący za nami, cały czas na nas trąbił i teraz się zastanawiam, czy to mogłoby podejść pod „złośliwe niepokojenie” 🙂

  5. A co zrobić w sytuacji, w której wg. nas dochodzi do wykroczenie? np. sprzedawca w sklepie odmawia nam sprzedaży danego towaru? Dzwonić po policję, straż miejską?

    1. Jeżeli jesteśmy świadkami wykroczenia, jak najbardziej można je zgłosić odpowiednim organom. Przy okazji warto zastanowić się nad ewentualnymi dowodami świadczącymi o jego popełnieniu. Np. w przypadku wykroczenia drogowego warto zapamiętać/zapisać nr rejestracyjne pojazdu, sprawdzić czy są inni świadkowie tego wydarzenia, którzy będą mogli zeznawać.

  6. Ostatnio dostałem sms-a, że moja narzeczona całowała się z kimś na weselu. Dodam tylko, że nasze wesele ma odbyć się za kilka miesięcy i osobie, która wysłała tego sms-a widocznie zależy na tym by moje wesele się nie odbyło. Ja wierzę swojej Narzeczonej
    i jej ufam.
    Co w takim przypadku mogę zrobić? Czy taki czyn podlega pod art. 107 kw?
    Dodam, iż sms został wysłany z nieznanego nam nr i przez nieznaną tym bardziej osobę.

  7. Według zapisów Ustawy o Broni i Amunicji (art.51 ust.3 pkt.2):

    Kto posiada broń, nie mając przy sobie:

    legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni i świadectwa broni, podlega karze grzywny.

    Nie ma tam mowy o noszeniu broni – może ona sobie leżeć w sejfie a i tak wychodząc z domu powinniśmy ją zabierać pod groźbą kary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *