wezwanie do sądu a praca

Wezwanie do sądu a praca. Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić nas z pracy na czas zeznawania w sądzie?

Dostajesz wezwanie do sądu. Dnia tego i tego,o godzinie tej i tej stawić się musisz w sądzie celem złożenia zeznań. O tym jak zachować się w sądzie jako świadek możesz dowiedzieć się tutaj. Ale problem jest inny. W tym dniu, w tych godzinach musisz być w pracy. Wszyscy na urlopach, szef krzywo patrzy na jakiekolwiek prośby o wolne. Co robić w takiej sytuacji? Prosić szefa o wolne, brać urlop na żądanie, prosić sąd o usprawiedliwienie nieobecności, czy może w ogóle, mówiąc kolokwialnie, olać sprawę i nie iść do sądu?

Kara za niestawiennictwo w sądzie

Jak metodą pół na pół ze znanego teleturnieju na wstępie wykluczamy dwie z tych odpowiedzi. Po pierwsze to, że musimy iść do pracy nie jest usprawiedliwieniem dla niestawiennictwa w sądzie. Po drugie nie możemy wezwania do sądu włożyć sobie między makulaturę i zapomnieć o sprawie. Po pierwsze każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się do sądu i złożyć zeznania. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu. Jeżeli mieszkamy w miejscowości znacznie oddalonej od siedziby sądu możemy złożyć wniosek o przesłuchanie w drodze tzw. „pomocy sądowej”, czyli przed sądem właściwym ze względu na miejsce naszego zamieszkania.

Co grozi za niestawienie się w sądzie?

Za niestawienie się na wezwanie do sądu bez usprawiedliwienia grozi grzywna, w kwocie do 3000zł. W pewnych sytuacjach sąd może zarządzić również przymusowe doprowadzenie, co z pewnością nie należy do doświadczeń przyjemnych. Może zdarzyć się tak, że pewnego dnia zapukają do nas funkcjonariusze policji i po prostu dowiozą nas do sądu. Nie będą wtedy pytać o obowiązek stawienia się w pracy. Pół biedy, jeżeli sąd znajduje się w naszej miejscowości, ale panowie spokojnie mogą zawieźć nas z Gdańska do Krakowa, gdzie po spełnieniu obywatelskiego obowiązku będziemy się o siebie musieli zatroszczyć sami.

Wezwanie z sądu a praca

Jak zatem domagać się od pracodawcy zwolnienia od obowiązku pracy na czas złożenia zeznań w sądzie? Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie:

 • organu administracji rządowej
 • organu samorządu terytorialnego
 • sądu
 • prokuratury
 • policji
 • organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia

Z kolei pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o tym, że będzie nieobecny pracy, o przyczynie tej nieobecności, a także o tym, jaki jest przewidywany czas tej nieobecności. Wezwanie z sądu przychodzi zazwyczaj odpowiednio wcześnie, więc spokojnie możemy uprzedzić pracodawce o planowanej nieobecności.

wezwanie do sądu a praca

Czy na wezwanie z sądu przysługuje mi cały dzień wolny?

Zgodnie z przepisami, zwolnienie od obowiązku pracy przysługuje na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie do sądu. Wszystko zatem zależy od tego, jak długo będzie trwało samo przesłuchanie oraz podróż do sądu i z powrotem. Czasami złożenie zeznań może trwać kilkanaście do kilkudziesięciu minut, zdarzają się jednak przesłuchania trwające kilka godzin. Wiadomo też, że jeżeli dostaliśmy wezwanie z sądu z innej miejscowości, to może okazać się, że podróż zajmie nam tyle czasu, że nie będziemy w stanie wrócić tego samego dnia do pracy. Jeżeli jednak sąd mamy blisko, a złożenie zeznań trwa krótko, to potem nie możemy zrobić sobie całego dnia wolnego.

Jakim dokumentem usprawiedliwić nieobecność w pracy na wezwanie do sądu?

Dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy na wezwanie sądu jest samo imienne wezwanie do osobistego stawienia się w charakterze strony lub świadka zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby otrzymać potwierdzenie stawiennictwa. Przeważnie sąd odeśle nas w tym celu do odpowiedniego sekretariatu.

Czy za zwolnienie z pracy na czas złożenia zeznań przysługuje mi wynagrodzenie?

Za czas zwolnienia z pracy na czas złożenia zeznań na wezwanie do sądu pracodawca nie płaci nam wynagrodzenia. Jednak w sądzie możemy złożyć wniosek o zwrot utraconego zarobku lub dochodu. Przysługuje nam również zwrot kosztów podróży i noclegu w wysokości rzeczywiście poniesionych , racjonalnych i celowych kosztów. Sąd powinien nas o tym prawie pouczyć. Często takie pouczenie znajduje się na samym wezwaniu. Warto czytać te pouczenia, bowiem termin na złożenie wniosku o zwrot kosztów i utraconego zarobku to jedynie 3 dni.

Warto znać swoje prawa

Teoretycznie pracodawca powinien znać swoje obowiązki w zakresie zwolnienia pracownika na czas złożenia zeznań na wezwanie do sądu. Gdyby jednak, stwarzał on jakiekolwiek problemy, to warto jest znać swoje prawa. Aktem prawnym, z którego wynika powyższy obowiązek jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. W razie jakichkolwiek problemów warto sobie to rozporządzenia wydrukować i pokazać pracodawcy. Przypominam, że jeżeli już wybierasz się do sądu warto sprawdzić jak się zachować w sądzie jako świadek.

Podobne wpisy

Mam na imię Ewa i jestem prawnikiem. Chcę pokazać Ci, że prawo potrafi być ciekawe, może być pasją, jest blisko każdego z nas. Chcę podzielić się z Tobą dawką motywacji i małych codziennych przyjemności.

Głęboko wierzę, że każdy z nas ma duży wpływ na swoją codzienność, a kluczem do przyjemnego życia, jest odpowiednie nastawienie.

Jeżeli spodoba Ci się treść, którą tworzę, proszę, daj mi o tym znać, zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Jeżeli udostępnisz mój wpis w swoich mediach społecznościowych – będę super szczęśliwa!

Zapraszam Cię do śledzenia mnie na Facebooku i Instagramie, a jeżeli chcesz być na bieżąco koniecznie, zapisz się do mojego newslettera!

Pamiętaj, że treści zamieszczane na blogu nie stanowią porady prawnej! Przepisy się zmieniają, każda reguła ma swój wyjątek – dlatego zawsze warto skontaktować się z prawnikiem.

11 Replies to “Wezwanie do sądu a praca. Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić nas z pracy na czas zeznawania w sądzie?”

  1. Wszystko zależy od „wagi’ spotkania czy egzaminu. Zdarzyło mi się, że sąd nie miał problemu z usprawiedliwieniem niestawiennictwa na rozprawie z powodu matury. Wiadomo, że jest to ten rodzaj egzaminu, którego nie da się przełożyć 🙂

 1. Nigdy nie miałam takiej sytuacji, że musiałam stawić się w sądzie, ale zawsze nurtowało mnie to, jak pogodzić to z pracą. Teraz już wiem 🙂 Zaspokoiłaś moją potrzebę wiedzy! Dziękuję 🙂

 2. Jak powinno wyglądać podanie o zwrot utraconego zarobku lub dochodu? Gdzie go złożyć? Właśnie byłem przesłuchiwany w charakterze świadka na policji i jednoznacznie przekazano mi iż policja nie zwraca świadkom kosztów związanych ze stawiennictwem i że te obowiązki ciążą na pracodawcy. Niewiedza funkcjonariuszy?

 3. Dzień dobry,

  Jeśli dostałam 2 wezwania: 1 w sprawie karnej, 2 gie w sprawie cywilnej do sądu oddalonego o 250 km od mojego miejsca zamieszkania to czy zwrot kosztów podróży (paliwo) zostanie wliczony do „kosztów postępowania sadowego” I będa one musialy byc pokryte przez strone, która przegra? Jak to się ma w przypadku sprawy karnej I cywilnej?
  Dziękuję za odpowiedź

  1. Co do zasady świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży – z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowej na wezwanie sądu w wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu. Koszty te powinny być należycie wykazane. Jednocześnie
   górną granicę należności stanowi wysokość kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
   Wydatki te zaliczają się do kosztów procesu. O tych kosztach orzeka sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie. Zazwyczaj koszty te ponosi strona przegrywająca proces, aczkolwiek od tej zasady istnieją wyjątki. Regulacje zarówno w postępowaniu cywilnym jak i karnym są w tej materii dość podobne.
   W Pani sytuacji warto dodatkowo rozważyć zasadność złożenia wniosku o przesłuchanie w drodze pomocy sądowej.
   Pozdrawiam

 4. Witam.

  Moja niepełnoletnia córka ma wezwanie do sądu w charakterze oskarżonej i co za tym idzie, ja również – jako opiekun. Mam problem w pracy, bo nie ma mnie kto zastąpić (pracuję jako asystentka biura) i wygląda na to, ze nie dostanę na ten dzień wolnego. Czy pracodawca musi dać mi dzień wolny? Czy za wzięcie urlopu na żądanie mogą mi grozić jakieś konsekwencje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *