prawo o ruchu drogowym

Prawo o ruchu drogowym. Czyli o tym, jak chodzić po drodze.

Ustawa prawo o ruchu drogowym, potocznie zwana kodeksem drogowym zaczyna piąć się wysoko w rankingu moich ulubionych ustaw. Szczerze mówiąc nie pamiętam czy miałam ją w ręce przed moim egzaminem na prawo jazdy, to były jeszcze czasy, kiedy raczej bezrefleksyjnie przed teorią „stukało się” testy. Teraz zaglądam do kodeksu drogowego coraz częściej, co mogliście zresztą zauważyć. Dostarczyło mi to cennej wiedzy praktycznej o tym, kto może nie zapinać pasów, jak holować samochód zgodnie z prawem, a nawet o tym jak odśnieżać samochód, żeby nie narazić się na mandacik. Dzisiaj z innej beczki. Nie tylko dla kierowców. Kilka ciekawostek o tym, jak chodzić po ulicy. Na wypadek gdyby ktoś nie wiedział.

Czy dwie osoby mogą iść na drodze obok siebie?

Idziemy po drodze. Oczywiście po lewej stronie – tego nas nauczyli jeszcze w dzieciństwie, kiedy przeważnie szczęśliwie nie wiedzieliśmy, że istnieje coś takiego jak prawo o ruchu drogowym. Idziemy z osobą znajomą ( a co odważniejsi może nawet z nieznajomą) ramię w ramię, droga na wsi, chodnika nie ma, pobocza nie ma, a obok prują sprowadzane zza zachodniej granicy golfy i audice. Możemy tak dreptać czy nie?

Jeżeli idziemy jezdnią, to przepisy nakazują poruszać się gęsiego, czy jak to formułuje ustawa „jeden za drugim”. Chodzenie ramię w ramię jest jednak możliwe, ale tylko w określonych przypadkach. Po pierwsze, na drodze o małym ruchu, po drugie w warunkach dobrej widoczności, po trzecie wtedy obok siebie może iść dwóch pieszych. Konstrukcja ramię w ramię trzyosobowa nie jest dopuszczona.

Prawo o ruchu drogowym a kolumna pieszych

Co  jeżeli drogą idzie więcej osób? Cała kolumna? Prawo o ruchu drogowym definiuje kolumnę pieszych, jako zorganizowaną grupę pieszych prowadzoną przez kierownika lub dowódcę.

Co do zasady kolumna pieszych ma obowiązek poruszać się po prawej stronie jezdni. W kolumnie nie trzeba iść gęsiego, obok siebie może iść do 4 osób, a w kolumnach wojskowych do 6 osób. Kolumna nie może jednak zajmować więcej niż połowy szerokości jezdni. Taka kolumna nie może być dłuższa niż 50 metrów. Jeżeli idą dwie kolumny, to odległość między nimi nie może być mniejsza niż 100m. Kolumna musi być też odpowiednio oświetlona w warunkach niedostatecznej widoczności. Co ciekawe, w czasie mgły mogą poruszać się jedynie kolumny wojskowe lub policyjne. Kolumna pieszych nie może być prowadzona przez osobę w wieku poniżej18 lat.

Kolumna dzieci w wieku do 10 lat

Inaczej w kolumnach chodzą dzieci w wieku poniżej 10 lat. One mają obowiązek poruszać się po lewej stronie, mogą iść tylko dwójkami. Pamiętacie te wycieczki szkolne, kiedy prosiło się opiekunów, o to, żeby pozwolili iść trójką? Niektórzy się nawet zgadzali, ale warto wiedzieć, że tak nie wolno! Taka kolumna musi poruszać się pod opieką osoby pełnoletniej. Co ciekawe, prawo o ruchu drogowym zabrania poruszania się takich kolumn dziecięcych w warunkach niedostatecznej widoczności, jeżeli kolumna miałaby poruszać się po jezdni.

prawo o ruchu drogowym

Ile lat musi mieć dziecko, żeby poruszać się samodzielnie po ulicy?

Skoro jesteśmy przy dzieciach, oczywiście decyzja o wypuszczeniu dziecka na pierwszą samodzielną wycieczkę po mieście należy do rodzica, który najlepiej powinien znać możliwości swojej pociechy. Ale nawet Ci, którzy uważają, że mają niezwykle inteligentne dziecko, muszą wstrzymać się z jego wypuszczeniem na ulicę. Ustawa prawo o ruchu drogowym mówi,że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek…. uwaga, uwaga… co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Przypominam, że strefa zamieszkania, to nie to samo, co obszar zabudowany.

Osoby niewidome

Prawo o ruchu drogowym przewiduje specjalne obostrzenie dotyczące poruszania się po drodze dla osób niewidomych. Osoby te, jeżeli poruszają się po drodze samodzielnie, mają obowiązek nieść ze sobą białą laskę. Laska ma być niesiona w taki sposób, aby była widoczna dla innych uczestników ruchu. Laska osoby niewidomej ma zapewnić jej nie tylko pomoc w poruszaniu się, ale ma stanowić także sygnał dla innych uczestników, na przykład dla kierowcy, który widząc osobę niewidomą przechodzącą przez jezdnię ma obowiązek zatrzymać się i umożliwić jej przejście,niezależnie od tego, czy osoba ta przechodzi na pasach czy też nie.

Jeżeli uważacie, że macie w swoim otoczeniu osoby, które niekoniecznie wiedzą jak chodzić po drodze, podrzućcie im ten wpis 🙂 A jeżeli jesteście ciekawi jak poruszać się po drodze rowerem, albo na koniu, śledźcie mój fanpage, tam na bieżąco pojawiają się informacje o nowych wpisach. Macie na swoim koncie jakieś wpadki związane z chodzeniem po drodze?

prawo o ruchu drogowym

7 Replies to “Prawo o ruchu drogowym. Czyli o tym, jak chodzić po drodze.”

  1. 10 letni opiekun mnie zaskoczył 😀 A co do chodzenia obok siebie, bardzo często to obserwuję jak podróżuję samochodem. Droga między wioskami, zakręt i samochód z naprzeciwka jednocześnie a tu pojawia się przed nami taka grupka 3 osób, które idą obok siebie i nawet nie przyjdzie im do głowy, żeby zejść na pobocze… Nie wiem, czy ludzie nie mają wyobraźni czy po prostu mają to gdzieś…

  2. Od ilu osób grupa powinna iść jako kolumna?
    Prowadzę 10 dzieci w wieku od 8 do 12 lat.
    Czy to jest kolumna?
    Jest tylko jeden opiekun, jak poprowadzić bezpiecznie i zgodnie z prawem dzieci?

  3. Czy na obszarze zabudowanym chodzę we dwie osoby z kinkami mamy oświetlone idziemy prawą czy lewa strona zaznacze że nie ma chodnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *