oszukany na allegro

Zostałeś oszukany na Allegro? Co zrobić? – Program Ochrony Kupujących

Na Allegro robię zakupy od lat. Nigdy nie miałam z tego powodu większych problemów. Ale prawda jest taka, że nieuczciwego sprzedawcę możemy spotkać wszędzie. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze zabezpieczyć swoje interesy. Jeżeli zostałaś oszukana / zostałeś oszukany na Allegro, to pamiętaj, że w takiej sytuacji, podobnie, jak w  przypadku „tradycyjnego” oszustwa, chronią Cię przepisy prawa. Ale nie tylko. Na Allegro działa również Program Ochrony Kupujących. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak działa, na wypadek gdyby oszustwo na Allegro dotknęło właśnie Ciebie, to zapraszam do zapoznania się z tym wpisem.

Zostałem oszukany na Allegro

Po pierwsze – zawsze najpierw dobrze jest zidentyfikować problem. Zastanowić się nad tym, co się właściwie stało. Czy zamówiony towar nie dotarł? Czy dotarł towar niezgodny z opisem? Czy nie zgadza się ilość sztuk?

Po drugie, warto pamiętać o tym, że pomyłki zdarzają się nawet najlepszym. Nie każdy problem świadczy od razu o oszustwie. Dlatego najpierw podejmij próbę kontaktu ze sprzedawcą. Zgłoś, jaki masz problem i jakie są Twoje oczekiwania. Mój znajomy kilkakrotnie miał sytuację, w której przesyłka nie dotarła, ponieważ utknęła na poczcie w naszym mieście. Po skontaktowaniu się ze sprzedawcą i weryfikacji numeru przesyłki wszystko dobrze się skończyło.

Gdzie zgłosić oszustwo na Allegro?

Jeżeli jednak sprawy nie uda się wyjaśnić, to pamiętaj o tym, że oszustwo jest przestępstwem. Niezależnie od tego, czy ma miejsce w realu czy w sieci. Oszustwo polega na doprowadzeniu ofiary do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ( np. pieniędzmi) przy pomocy wprowadzenia ofiary w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Dodatkowo warunkiem odpowiedzialności za oszustwo jest działanie sprawcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

„Art. 286

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.” Kodeks Karny

Dlatego, jeżeli zostałeś oszukany na Allegro, zgłoś sprawę na Policję. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz złożyć pisemnie, albo ustnie. Zawiadomienie odpowiednich organów jest bardzo ważne. Nawet jeżeli kwota oszustwa jest niewielka. Z dużym prawdopodobieństwem może okazać się, że nie jesteś jedyną oszukaną osobą.

Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest, co do zasady, wymagane do skorzystania z Programu Ochrony kupujących, chociaż w niektórych przypadkach Allegro może zrezygnować z tego wymogu.

Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, skonsultuj się z prawnikiem. Możesz też zajrzeć na stronę Allegro. Znajdziesz tam wzór zawiadomienia. W niektórych przypadkach Allegro złoży zawiadomienie samodzielnie. Więcej informacji znajdziesz tutaj : Zostałem oszukany na Allegro, co zrobić ?oszukany na allegro

Zostałem oszukany na Allegro, jak odzyskać pieniądze ?

Ok, zgłoszenie oszustwa organom ścigania to jedno, ale wiadomo, że to na czym nam najbardziej zależy, to odzyskanie pieniędzy. I tutaj można oczywiście czekać na to, aż sprawca zostanie namierzony przez organy ścigania i postawiony przed sądem. W takim wypadku możesz domagać się naprawienia szkody, czy to w postępowaniu karnym czy na drodze cywilnoprawnej. To jednak może zająć trochę czasu.

Skorzystanie z Programu Ochrony Kupujących może okazać się ciekawszym rozwiązaniem. W ramach tego programu, możesz ubiegać się o rekompensatę, jeżeli zapłaciłeś za towar, którego nie otrzymałeś, albo jeżeli otrzymałeś towar niezgodny z umową, posiadający wartość istotnie niższą od towaru opisanego w ofercie.

W zależności od wysokości doznanej szkody, rzeczywistej wartości zakupionego towaru i wysokości określonej w parametrach transakcji, możesz otrzymać rekompensatę w wysokości do 10 000 zł.

W niektórych wypadkach, jeżeli zapłaciłeś za towar przy pomocy usług płatniczych udostępnianych w Allegro, możesz liczyć również na rekompensatę kosztów przesyłki w kwocie do 100 zł.

Więcej na temat tego, kiedy możesz skorzystać z Programu Ochrony Kupujących przeczytasz w  : Zostałem oszukany na Allegro, jak odzyskać pieniądze ?

Jak skorzystać z Programu Ochrony Kupujących?

Żeby skorzystać z Programu Ochrony Kupujących Allegro, należy wypełnić odpowiedni formularz online i dodać do niego wymagane załączniki (m.in. potwierdzenie zgłoszenia sprawy na Policję). Formularz należy zgłosić w terminie od 14 do 180 dni od dnia zakupu.

Wniosek powinien zostać rozpatrzony w terminie 30 dni roboczych. Rekompensata zaś powinna zostać wypłacona w terminie 7 dni od pozytywnej weryfikacji.

Kiedy Program Ochrony Kupujących nie zadziała?

Warto pamiętać o tym, że są przypadki, kiedy nie skorzystasz z Programu Ochrony Kupujących. Przede wszystkim, podstawowym warunkiem skorzystania z POK, jest dokonanie zakupu przez Allegro. Jeżeli transakcja odbędzie się poza portalem, na przykład dogadasz się mailowo ze sprzedawcą, to program w tym wypadku Ci nie pomoże. Podobnie, jeżeli nie przestrzegasz zasad obowiązujących na portalu, bądź sam zalegasz z płatnościami.

Program nie obejmuje też przypadków, kiedy towar zostanie zniszczony lub zagubiony w czasie transportu z winy przewoźnika. W takim wypadku reklamację należy kierować do poczty/firmy kurierskiej. Program nie obejmuje też przypadków, kiedy sprzedawca otrzyma od Ciebie zapłatę gotówką przy odbiorze osobistym.

Oczywiście z programu nie możesz skorzystać, jeżeli otrzymasz inne środki w ramach rekompensaty. Na przykład sprzedawca zwróci Ci pieniądze.

Bezpieczne zakupy w sieci

Pamiętam, że jeszcze kilkanaście lat temu, do zakupów w sieci podchodziło się raczej nieufnie. Dziś mało który użytkownik Internetu wyobraża sobie życie bez nich. Zawsze warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony : nie kupować podejrzanych przedmiotów, z nieznanych źródeł, dbać o odpowiednie udokumentowanie transakcji (na wszelki wypadek, dla celów dowodowych). Program Ochrony Kupujących Allegro jest, moim zdaniem, bardzo fajnym, dodatkowym narzędziem dla zabezpieczenia interesów użytkowników. Dlatego z ogromną przyjemnością sama zapoznałam się z jego zasadami, na pewno będę czuła się jeszcze bardziej komfortowo przy okazji kolejnych zakupów i… mam nadzieję, że nigdy nie będę miała powodów, żeby z niego korzystać. Czego również i Tobie życzę.

Często kupujesz w sieci? Korzystasz z Allegro.pl? Jakie są Twoje doświadczenia? A może korzystałeś z programu Ochrony Kupujących?

Wpis powstał we współpracy z Allegro.pl

Zobacz też : Zakupy w sieci. Jak być zadowolonym?

Podobne wpisy

Mam na imię Ewa i jestem prawnikiem. Chcę pokazać Ci, że prawo potrafi być ciekawe, może być pasją, jest blisko każdego z nas. Chcę podzielić się z Tobą dawką motywacji i małych codziennych przyjemności.

Głęboko wierzę, że każdy z nas ma duży wpływ na swoją codzienność, a kluczem do przyjemnego życia, jest odpowiednie nastawienie.

Jeżeli spodoba Ci się treść, którą tworzę, proszę, daj mi o tym znać, zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Jeżeli udostępnisz mój wpis w swoich mediach społecznościowych – będę super szczęśliwa!

Zapraszam Cię do śledzenia mnie na Facebooku i Instagramie, a jeżeli chcesz być na bieżąco koniecznie, zapisz się do mojego newslettera!

Pamiętaj, że treści zamieszczane na blogu nie stanowią porady prawnej! Przepisy się zmieniają, każda reguła ma swój wyjątek – dlatego zawsze warto skontaktować się z prawnikiem.

9
Dodaj komentarz

5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
najnowszy najstarszy

Bardzo przydatny artykuł, choć ja na szczęście do tej pory nie miałam negatywnych sytuacji na Allegro 🙂

Ja właśnie skorzystałam po raz pierwszy z tego programu, bo mi sprzedawca nie zwrócił środków. Poszło ekspresowo!

Zgadzam się! Ja pójście na policje odwlekałam jakieś 2 tygodnie;) a w sądy bawić by mi się nie chciało, jeżeli byłaby to mała kwota. Z Allegro dostałam już zwrot, więc potwierdzam, że program działa!

Jeszcze nigdy nie korzystałam z Allegro. Trochę się po prostu boję. Wiem też, że teraz jest o niebo bezpieczniej i lepiej niż 5 lat temu. Dobrze, że to przeczytałam, bo jak się skuszę na zakup to będę bardziej spokojna z taką wiedzą.

Często kupuję przez internet, z czego najczęściej na allegro i aliexpress. Już nieraz korzystałam z programu ochrony kupujących i jak na razie każda sprawa została załatwiona pomyślnie 🙂