oszukany na allegro I

Zostałeś oszukany na Allegro? Co zrobić? – Program Ochrony Kupujących

Na Allegro robię zakupy od lat. Nigdy nie miałam z tego powodu większych problemów. Ale prawda jest taka, że nieuczciwego sprzedawcę możemy spotkać wszędzie. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze zabezpieczyć swoje interesy. Jeżeli zostałaś oszukana / zostałeś oszukany na Allegro, to pamiętaj, że w takiej sytuacji, podobnie, jak w  przypadku „tradycyjnego” oszustwa, chronią Cię przepisy prawa. Ale nie tylko. Na Allegro działa również Program Ochrony Kupujących. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak działa, na wypadek gdyby oszustwso na Allegro dotknęło właśnie Ciebie, to zapraszam do zapoznania się z tym wpisem.

Zostałem oszukany na Allegro

Po pierwsze – zawsze najpierw dobrze jest zidentyfikować problem. Zastanowić się nad tym, co się właściwie stało. Czy zamówiony towar nie dotarł? Czy dotarł towar niezgodny z opisem? Czy nie zgadza się ilość sztuk?

Po drugie, warto pamiętać o tym, że pomyłki zdarzają się nawet najlepszym. Nie każdy problem świadczy od razu o oszustwie. Dlatego najpierw podejmij próbę kontaktu ze sprzedawcą. Zgłoś, jaki masz problem i jakie są Twoje oczekiwania. Mój znajomy kilkakrotnie miał sytuację, w której przesyłka nie dotarła, ponieważ utknęła na poczcie w naszym mieście. Po skontaktowaniu się ze sprzedawcą i weryfikacji numeru przesyłki wszystko dobrze się skończyło.

Gdzie zgłosić oszustwo na Allegro?

Jeżeli jednak sprawy nie uda się wyjaśnić, to pamiętaj o tym, że oszustwo jest przestępstwem. Niezależnie od tego, czy ma miejsce w realu czy w sieci. Oszustwo polega na doprowadzeniu ofiary do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ( np. pieniędzmi) przy pomocy wprowadzenia ofiary w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Dodatkowo warunkiem odpowiedzialności za oszustwo jest działanie sprawcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

„Art. 286

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.” Kodeks Karny

Dlatego, jeżeli zostałeś oszukany na Allegro, zgłoś sprawę na Policję. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz złożyć pisemnie, albo ustnie. Zawiadomienie odpowiednich organów jest bardzo ważne. Nawet jeżeli kwota oszustwa jest niewielka. Z dużym prawdopodobieństwem może okazać się, że nie jesteś jedyną oszukaną osobą.

Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest, co do zasady, wymagane do skorzystania z Programu Ochrony kupujących, chociaż w niektórych przypadkach Allegro może zrezygnować z tego wymogu.

Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, skonsultuj się z prawnikiem. Możesz też zajrzeć na stronę Allegro. Znajdziesz tam wzór zawiadomienia. W niektórych przypadkach Allegro złoży zawiadomienie samodzielnie. Więcej informacji znajdziesz tutaj : Zostałem oszukany na Allegro, co zrobić ?oszukany na allegro

Zostałem oszukany na Allegro, jak odzyskać pieniądze ?

Ok, zgłoszenie oszustwa organom ścigania to jedno, ale wiadomo, że to na czym nam najbardziej zależy, to odzyskanie pieniędzy. I tutaj można oczywiście czekać na to, aż sprawca zostanie namierzony przez organy ścigania i postawiony przed sądem. W takim wypadku możesz domagać się naprawienia szkody, czy to w postępowaniu karnym czy na drodze cywilnoprawnej. To jednak może zająć trochę czasu.

Skorzystanie z Programu Ochrony Kupujących może okazać się ciekawszym rozwiązaniem. W ramach tego programu, możesz ubiegać się o rekompensatę, jeżeli zapłaciłeś za towar, którego nie otrzymałeś, albo jeżeli otrzymałeś towar niezgodny z umową, posiadający wartość istotnie niższą od towaru opisanego w ofercie.

W zależności od wysokości doznanej szkody, rzeczywistej wartości zakupionego towaru i wysokości określonej w parametrach transakcji, możesz otrzymać rekompensatę w wysokości do 10 000 zł.

W niektórych wypadkach, jeżeli zapłaciłeś za towar przy pomocy usług płatniczych udostępnianych w Allegro, możesz liczyć również na rekompensatę kosztów przesyłki w kwocie do 100 zł.

Więcej na temat tego, kiedy możesz skorzystać z Programu Ochrony Kupujących przeczytasz w  : Zostałem oszukany na Allegro, jak odzyskać pieniądze ?

Jak skorzystać z Programu Ochrony Kupujących?

Żeby skorzystać z Programu Ochrony Kupujących Allegro, należy wypełnić odpowiedni formularz online i dodać do niego wymagane załączniki (m.in. potwierdzenie zgłoszenia sprawy na Policję). Formularz należy zgłosić w terminie od 14 do 180 dni od dnia zakupu.

Wniosek powinien zostać rozpatrzony w terminie 30 dni roboczych. Rekompensata zaś powinna zostać wypłacona w terminie 7 dni od pozytywnej weryfikacji.

Kiedy Program Ochrony Kupujących nie zadziała?

Warto pamiętać o tym, że są przypadki, kiedy nie skorzystasz z Programu Ochrony Kupujących. Przede wszystkim, podstawowym warunkiem skorzystania z POK, jest dokonanie zakupu przez Allegro. Jeżeli transakcja odbędzie się poza portalem, na przykład dogadasz się mailowo ze sprzedawcą, to program w tym wypadku Ci nie pomoże. Podobnie, jeżeli nie przestrzegasz zasad obowiązujących na portalu, bądź sam zalegasz z płatnościami.

Program nie obejmuje też przypadków, kiedy towar zostanie zniszczony lub zagubiony w czasie transportu z winy przewoźnika. W takim wypadku reklamację należy kierować do poczty/firmy kurierskiej. Program nie obejmuje też przypadków, kiedy sprzedawca otrzyma od Ciebie zapłatę gotówką przy odbiorze osobistym.

Oczywiście z programu nie możesz skorzystać, jeżeli otrzymasz inne środki w ramach rekompensaty. Na przykład sprzedawca zwróci Ci pieniądze.

Bezpieczne zakupy w sieci

Pamiętam, że jeszcze kilkanaście lat temu, do zakupów w sieci podchodziło się raczej nieufnie. Dziś mało który użytkownik Internetu wyobraża sobie życie bez nich. Zawsze warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony : nie kupować podejrzanych przedmiotów, z nieznanych źródeł, dbać o odpowiednie udokumentowanie transakcji (na wszelki wypadek, dla celów dowodowych). Program Ochrony Kupujących Allegro jest, moim zdaniem, bardzo fajnym, dodatkowym narzędziem dla zabezpieczenia interesów użytkowników. Dlatego z ogromną przyjemnością sama zapoznałam się z jego zasadami, na pewno będę czuła się jeszcze bardziej komfortowo przy okazji kolejnych zakupów i… mam nadzieję, że nigdy nie będę miała powodów, żeby z niego korzystać. Czego również i Tobie życzę.

Często kupujesz w sieci? Korzystasz z Allegro.pl? Jakie są Twoje doświadczenia? A może korzystałeś z programu Ochrony Kupujących?

Wpis powstał we współpracy z Allegro.pl

Zobacz też : Zakupy w sieci. Jak być zadowolonym?

37 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
4 lat temu

Bardzo przydatny artykuł, choć ja na szczęście do tej pory nie miałam negatywnych sytuacji na Allegro 🙂

Ewa
4 lat temu

Ja właśnie skorzystałam po raz pierwszy z tego programu, bo mi sprzedawca nie zwrócił środków. Poszło ekspresowo!

Ewa
4 lat temu

Zgadzam się! Ja pójście na policje odwlekałam jakieś 2 tygodnie;) a w sądy bawić by mi się nie chciało, jeżeli byłaby to mała kwota. Z Allegro dostałam już zwrot, więc potwierdzam, że program działa!

4 lat temu

Jeszcze nigdy nie korzystałam z Allegro. Trochę się po prostu boję. Wiem też, że teraz jest o niebo bezpieczniej i lepiej niż 5 lat temu. Dobrze, że to przeczytałam, bo jak się skuszę na zakup to będę bardziej spokojna z taką wiedzą.

4 lat temu

Często kupuję przez internet, z czego najczęściej na allegro i aliexpress. Już nieraz korzystałam z programu ochrony kupujących i jak na razie każda sprawa została załatwiona pomyślnie 🙂

Renata
4 lat temu

Właśnie zamierzam skorzystać z POK.Zapłaciłam za klocki i ich nie otrzymałam.Napisałam już maila do Allegro i zastanawia mnie w jakim celu Allegro żąda ksero dowodu osobistego?Jestem ostrożną osobą i mam obawy że ksero mojego dowodu będzie sobie gdzieś krążyło w sieci.Czy to konieczne do odzyskania pieniędzy.Przecież Allegro ma moje dane bo może to sprawdzić kto kupił kiedy od kogo.Płaciłam przez PAYu Allegro kontroluje transakcję nie wystarczyło by tylko zawiadomienie że nie otrzymałam towaru i nr konta do zwrotu gotówki?

glowczyk
4 lat temu

Witam,
Jak mogę zgłosić administracji allegro ze sprzedawca mnie oszukał, zakupiłam garnki ze stali nierdzewnej w promocyjnej cenie a otrzymałam garnki aluminiowe innej marki niż zamawiana. Sprzedający nie podał do siebie kontaktu. Zauważyłam również że przybywa komentarzy na jego profilu że oszustwo z garnkami się powtarza u innych jego klientów. Zaznaczę że kupowałam bez zakładania konta na allegro.
Pozdrawiam

Kazik
3 lat temu

Ostrzegam przed kupującym faja 71

Beata
3 lat temu

Witam,
Skorzystałam z Programu ochrony dla kupujących, zaznaczyłam, że chce by Allegro złożyło za mnie zawiadomienie na policję. Orientujecie się jak długo sprawa trwa? Czy mogę zostać wezwana na policję, żeby złożyć wyjaśnienia? Jak to wygląda?

Korsarz
3 lat temu

Byłem na komisariacie w Brześciu Kujawskim i odmówiono mi przyjęcia zawiadomienia o tym że zostałem oszukany na allegro.

Korsarz
3 lat temu

Program ochrony kupujących można obejść. Ja tak zostałem oszukany i nic nie poradzę. Zakupiłem w 2011 r przedmiot od „helus2” z aukcji
https://archiwum.allegro[treść ukryta przez moderatora]
Towar zepsuł się po tygodniu. po odesłaniu na gwarancję towar już nigdy do mnie nie wrócił. Pieniędzy nie odzyskałem. A sprzedający mnie szantażował że jak nie odpuszczę to naśle na mnie komornika, bo może naliczyć mi za usługę serwisową ile mu się podoba.
P.S. Sprawdziłem konto „helus2” jest obecnie zawieszone i wyczyszczone z olbrzymiej ilości negatywów. taki reset ma.

Korsarz
3 lat temu

Od tej aukcji allegro nie lubię miejscowości Brodniki
obok Gryfic.

Faja71
3 lat temu

Ja tam wszystkim wystawiam negatywy i głupia Allegro nic mi nie możesz zrobić

ObiOne
3 lat temu

Uwaga na rzekomy Program Ochrony Kupujących! Być może chroni, jeśli nie otrzymacie towaru i zgłosicie sprawę na Policję, ale jest jedną wielką ściemą, jeśli chodzi o drugi rodzaj oszustwa, to jest gdy otrzymacie towar niezgodny z umową, posiadający wartość istotnie niższą od opisanego w ofercie. Mimo przekazania zdjęć towaru niezgodnego z opisem, mój wniosek o rekompensatę z Programu został odrzucony z kuriozalnym uzasadnieniem, mówiącym, że rekompensata mi nie przysługuje, gdyż … sprzedający odmówił uznania reklamacji!!! Uwierzycie, argumentem dla Allegro były słowa oszusta, a co do zdjęć, to dowiedziałem się, że Allegro nie jest kompetentne, by oceniać materiał dowodowy i że jak chcę, to mogę zgłosić sprawę do sądu. Oczywiście od pierwszej decyzji Allegro przysługiwało mi odwołanie, które złożyłem i które również zostało rozpatrzone negatywnie z uzasadnieniem, że mój wniosek nie spełnia przesłanek regulaminowych, a więc po pierwsze towar do mnie dotarł, a po drugie ich zdaniem był zgodny z opisem aukcji, bo … tak twierdził sprzedający w odmowie reklamacji. Nie do wiary, prawda? Ale tak działa ten program. Uważam, że Allegro umieszczając na każdej aukcji informację , że ich aukcje są bezpieczne, bo są zabezpieczone Programem Ochrony Kupujących, manipuluje w celu zwiększenia swoich obrotów. Sprzedawca, który mnie oszukał, nie miał żadnego komentarza. Kiedyś pewnie od takiego sprzedawcy niczego bym nie kupił, ale czytając informacje o Programie Ochrony Kupujących zaufałem Allegro i niestety srodze się zawiodłem. Tak więc uważam, że jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem, ale nie jest pewny sprzedawcy, to nie powinien zdawać się na Program Ochrony Kupujących Allegro, o ile może zostać oszukany na jakości towaru. A co Pani na to?

Piotr
Reply to  ObiOne
3 lat temu

Dokładnie taka sama sytuacja u mnie! Allegro odrzuca wniosek POK ze względu na odrzucenie reklamacji przez oszusta (sic)! Wysłał uszkodzony, niekompletny przedmiot opisany jako sprawny i nic! Czekam jeszcze na wszczęcie postępowania przez policję i się odwołam, ale UWAGA NA ŚCIEMĘ Z POK. Nie myślcie, że działa to normalnie jak na eBay, AliExpress, czy nawet PayPal. Allegro to zwykli oszuści co w 99/100 przypadków kryją innych oszustów! Pewnie skończy się na złożeniu sprawy sądowej przeciw Allegro, ale co z tego.

Allegro
Reply to  Piotr
3 lat temu

Przyznajemy rekompensatę w ramach Programu Ochrony Kupujących tylko w określonych przypadkach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/program-ochrony-kupujacych/warunki-skorzystania-z-programu-ochrony-kupujacych-qzdAg2Klbsl

Irena
Reply to  Piotr
3 lat temu

Ja też mam podobną sytuację, ( sprzedawca wysłał mi towar mimo, że zrezygnowałam z zakupu jeszcze przed jego wysłaniem) ale o tyle dziwną, że w DYSKUSJI Allegro przyznało mi rację cyt.
08 października 2019 11:38
„Kupująca odstąpiła od umowy bez podania przyczyny jeszcze przed nadaniem przesyłki. Umowę po odstąpieniu traktuje się jako niezawartą – towar należy do Sprzedającego. Jeśli Sprzedający nadał towar – zrobił to na swoją odpowiedzialność.

Przesyłka nigdy nie trafiła do Kupującego, zatem obciążanie Go kosztami ewentualnego pomniejszenia, jest niezasadne.

Sprzedającego proszę o niezwłoczny zwrot brakujących środków Kupującego i załączenie w dyskusji potwierdzenia przelewu.”

i kolejny cytat: 22 października 2019 21:37
„Przedstawione wcześniej stanowisko serwisu pozostaje bez zmian.
Sprzedający powinien dokonać zwrotu brakujących środków Kupującego i załączenie w dyskusji potwierdzenia przelewu.”

Pomimo prowadzonej DYSKUSJI sprzedawca nie zwrócił mi brakującej kwoty (120 zł) więc napisałam wniosek do POK. Jakież było moje zdziwienie po otrzymaniu odpowiedzi z POK:
„Niestety w tej sytuacji przedstawiacie Państwo dwa odmienne stanowiska w tej sprawie. Nie było nas podczas pakowania towaru oraz jego wysyłki.
Zasadność swoich racji mogą Państwo dochodzić na drodze cywilno-prawnej.
Pozdrawiamy,
Zespół Programu Ochrony Kupujących”
I o jakiej ochronie tu mówimy?
Tak więc dolączam do rzeszy niezadowolonych kupujących na Allegro

Smutny
Reply to  ObiOne
2 miesięcy temu

Potwierdzam drodzy Państwo.
Wiele lat minęło od waszych komentarzy, nic się na Allegro nie zmieniło.
Kupiłem dwa nowe przedmioty – przyszły oba uszkodzone + używane + jako wisienka na torcie podróbki. Allegro umywa oczywiście ręce pomimo dostarczenia z mojej strony absolutnie niepodważalnych dowodów (mam nawet filmy z otwierania paczek) a oszust jak miał powystawiane aukcje tak ma powystawiane do tej pory. Szkoda czasu na ten portal naprawdę.

oszukany
3 lat temu

czy jest jakis limit czasowy do ktorego trzeba zglosic oszustwo np.1tydzien od zakupu czy cos

Agoda
3 lat temu

Dostałam oszukana przez sprzedającego z allegro i nie wiem co robić ponieważ transakcja odbyła się poza systemem allegro.

Jeannie Tucker
3 lat temu

Czy jesteś ofiarą następujących rzeczy; Opcja binarna, handel na rynku Forex, romans, oszustwa ICO, zakłady online, bitcoiny, wyłudzanie informacji, oszustwa giełdowe itp. Jeśli w każdym razie straciłeś ciężko zarobione pieniądze. Nie poddawaj się, mam dla ciebie dobrą wiadomość. Scams Rescue odzyskuje obecnie fundusze dla wszystkich ofiar. Świadczenie usług nie ma sobie równych. Zobowiązałem się do przywileju ogłosić to wszystkim. Pośpiesz się i skontaktuj się z nami; scamsrescueteam@gmail.com
Podziękujesz mi później.

2 lat temu

Ja uważam że próbują odemnie wyłudzić pieniądze. Sprawa wygląda tak że dwa tyg temu pani napisała mi że chce z powrotem kasy za towar który sprzedałam rok temu a, ogłoszenie już dawno nieaktualne. Twierdzi że zapłaciła mi. Ogłoszenia niema na allegro a ona mimo to wysłała mi link do niego, dodatkowo zgłosiła to na allegro. Dodam jeszcze że ogłoszenie było za pobraniem. I teraz pytanie czy to ona próbuje wyłudzić kasę, czy ktoś ją oszukał. Ja bynajmniej nie mam z tym nic wspólnego, i nie wiem jak sprawę rozwiązać, proszę o pomoc

mdaromir
2 lat temu

Program Ochrony kupujących (POK) odrzucił mój wniosek o przyznanie rekompensaty podając cyt.”Powód odrzucenia: Sprzedający prosi w dyskusji o podanie danych niezbędnych do dokonania zwrotu środków.”.DLACZEGO POK nie dostrzegł, że są one podane sprzedawcy w tej samej dyskusji? ŻENADA.

Kaśka
2 lat temu

Witam żałuje że tu nie zajrzałam wcześniej,kilka lat temu zostałam oszukana,przelałam pieniądze i dostawałam za każdym razem wiadomości że przesyłka jest w drodze,być może dlatego że z Chin przesyłka nie doszła, pieniędzy nie odzyskałam do dzisiaj.Kupujący są trochę traktowani po macoszemu bo pisałam do nich i nic.

Pawel
1 rok temu

Ja z kolei ma problem z samym Allegro. Allegro nie respektuje prawa własności intelektualnej. Pracownicy Allegro posuwają się do oszust i kłamstw.

czlowiek
1 rok temu

A co jeśli kupiłem towar, okazał się po paru dniach wadliwy , zglosiłem reklamacje, sprzedawca miał się zorientować u producenta.. 4 miesiące milczał , kiedy zgłosiłem sprawę o pomoc do allegro nagle przemówił .. wyslałem mu towar, po czym minął jakiś czas , i odpisał , ze towar jest sprawny (a tak nie jest) w końcu minęło 6 miesiecy i dyskusja zakończona (minął czas ochrony) , zgłosiłem, do allegro pomogli, oddali pieniądze , i cisza.. minęło już 2 miesiace co zrobić jeśli paczke wyślę sprzedajacy ? kase oddać allegro czy nie przyjmować paczki?

11 miesięcy temu

Czy na Allego można podaćswól PESEL i NR DOWODU OSOBISTEGO?