Pozytywne nastawienie- moje podejście

Osobom nastawionym pozytywnie do życia żyje się łatwiej. Proste? Proste. I nie chodzi tu o magiczne siły przyciągania, o to że fortuna sama spada im z nieba tylko dlatego, że zaczynają dzień prawą nogą. Nie chodzi o to, żeby od świtu do nocy, chodzić uśmiechniętym, i głaskać po głowie wszystkich, którzy zachodzą nam za skórę. Chodzi o pozytywne nastawienie, jako zjawisko całkowicie niemagiczne, pielęgnowane w drobnych, codziennych sytuacjach. Chodzi o uważność i o zaprzątanie sobie głowy tylko tym, co naprawdę jest dla ciebie ważne w danej sytuacji i w danym momencie. Po co tracić życie na pierdoły?

Małe studium przypadku

Sytuacja sprzed kilku dni. Siedzę na szpitalnej izbie przyjęć. Jest sobota, odesłali mnie tu z całodobowej opieki zdrowotnej. Dolegliwość oszałamiająca : pogryzienie przez kota. Własnego. Bez komentarza. Tyle, że dłoń spuchła jak balon, nie mogę niczego chwycić i w dodatku prawdopodobnie wdało się jakieś zakażenie. W rejestracji każą najpierw spytać na izbie przyjęć, czy w ogóle kwalifikuję się do przyjęcia. Pytam. W zamian pani pielęgniarka krzyczy na mnie, że wszyscy są chorzy a ona nie ma czasu. Siadam i czekam. Gdzieś w głowie stukają niebezpiecznie wszystkie opinie o słynnej polskiej służbie zdrowia. Poproszona w końcu do pokoju przez pielęgniarkę mam ochotę wykrzyczeć, że przecież kazano mi się najpierw zapytać. Zamiast wykrzykiwania, przepraszam, uśmiecham się i tłumaczę sytuację. Pielęgniarka uśmiecha się i pyta co się stało.

Udało mi się zarejestrować na izbie. Czas oczekiwania ( co się okazało dopiero potem) jedyne 6 godzin. Przez te 6 godzin oczekiwania na oczyszczenie rany, zastrzyk i przepisanie antybiotyku byłam świadkiem krzyków, wrzasków i gróźb kierowanych pod adresem personelu medycznego. Tysiąc pięćset razy usłyszałam, że na zachodzie takiego czekania nie ma, że służba zdrowia powinna być uzdrowiona, i że jest jak jest bo to ci politycy nakradli i tyle ( dostało się każdej chyba opcji). Byłam nawet świadkiem interwencji policji, bo jeden zawiany pan zbyt agresywnie tłumaczył, że się wykrwawia ( jak się okazało przeciął nogę na ponad dzień przed wizytą na izbie przyjęć). Ja w tym wszystkim? Siedząca cicho jak mysz pod miotłą, niewdająca się w żadne dyskusję, nie dopytująca co chwilę ile jeszcze. W dodatku padał mi telefon, więc nie mogłam pozabijać czasu czytając sobie nowości z blogosfery. Kiedy traciłam cierpliwość skupiałam się na własnym oddechu. Taka mini medytacja. Wdech-wydech.

pozytywne nastawienieCo nam daje pozytywne nastawienie?

Jakiś czas temu podjęłam decyzję, że chcę patrzeć na życie od strony tego, co pozytywne. Nie tracić czasu na zbędne zamartwianie się, stresowanie na zapas i narzekanie na sytuacje, z którymi nic nie mam zamiaru zrobić. W decyzji tej staram się wytrwać co nie oznacza, że jestem chodzącą oazą spokoju, uśmiechu i nie narzekam ani przez chwilę. Znacie te sytuacje? Chociażby czekanie 6 godzin w izbie przyjęć. Jak zaczynałam się denerwować, to kierowałam swoją uwagę w innym kierunku. Myślałam o moich planach na następne kilka dni, układałam sobie w głowie nowy blogowy wpis, albo po prostu skupiałam się tylko na oddechu. Dzięki temu czas oczekiwania, stał się czasem spędzonym produktywnie. Na tyle na ile było to możliwe. Dodatkowo jestem zdrowsza o tyle, o ile nie popsułam sobie nerwów bezowocnym narzekaniem.

Pozytywne nastawienie sprawdzi się w każdej sytuacji. Wyobraź sobie, że chcesz podjąć działanie w konkretnym kierunku. Zmienić pracę, przeprowadzić się,otworzyć biznes. Tu gdzie jesteś jest ci niewygodnie, ale z drugiej strony bezpiecznie. Zmiana wiąże się z wyjściem ze strefy komfortu i w głowie pojawiają się obawy. Masz dwa wyjścia. Będziesz narzekać, że masz pracę, której nie lubisz, albo że mieszkasz w nieciekawej okolicy, ale nic z tym nie zrobisz, albo zamiast narzekania (albo po krótkim narzekaniu) zaczniesz działać. Pomimo tego strachu i towarzyszącego lęku, ze świadomością, że może się udać albo nie udać. Tylko druga sytuacja zbliży cię do upragnionej zmiany. Samo narzekanie, sztuka dla sztuki, bez podjęcia konkretnych działań nie przyczyni się do niczego dobrego.

Sprzyjające przekonania

Pozytywne nastawienie to także rozwijanie sprzyjających przekonań. Przekonania, że mamy wpływ na kreowanie własnego życia, przekonania, że osiągniemy sukces. Weźmy sobie taki przykład. Całe życie słyszałaś, że jesteś zdolna, ale leniwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to przekonanie zakorzeniło się głęboko w Tobie i blokuje Cię przed osiągnięciem sukcesu. Masz poczucie, że jakkolwiek Twoje starania mogą odnieść jakiś pozytywny skutek, to prędzej czy później wrodzone lenistwo i tak nie pozwoli osiągnąć sukcesu.

Teraz druga strona medalu – od początku rodzina i otoczenie powtarzali, że człowiek jest kowalem własnego losu, że ciężka praca prowadzi do sukcesu. To wyrobiło u Ciebie przekonanie, że sama kreujesz własne życie. Z takim przekonaniem o wiele większe są szanse na to, że podejmiesz odpowiednie działania. Wiele podejmowanych w przyszłości decyzji będzie zależeć od tego, które z naszych przekonań pielęgnujemy i karmimy dzisiaj.

Pozytywne nastawienie to moim zdaniem także uważność. Takie zwykłe, proste otwarcie się na to, co dobrego i rozwijającego dzieje się wokół, na nowe możliwości, które trudniej nam dostrzec, jeżeli i tak jesteśmy przekonani, że się nie uda. Nie wierzę, że pozytywne nastawienie to jakaś magiczna czy nadprzyrodzona moc.

pozytywne nastawienie
Codzienne ćwiczenia

Jak wspieram moje pozytywne nastawienie? Poprzez codzienną praktykę. Nie wiem czy można inaczej. To tak jak z higieną- nie da się zadbać o nią raz na zapas. Co robię codziennie?

 1. Medytacja

   Codziennie, chociaż 10 minut przeznaczam na wyciszenie. Ostatnio medytuję z aplikacją Calm. W czasie medytacji skupiam się na oddechu. Wdech-wydech. Jestem początkująca w te klocki, dlatego ustawiam sobie w tej aplikacji dzwoneczek, który co dwie minuty przypomina mi o tym, żeby moje myśli wróciły na właściwe tory – wdech, wydech. Medytacja nie jest dla mnie super relaksującym stanem, to właściwie raczej ciężka praca. Ale takie krótkie codzienne ćwiczenie, pozwala mi w sytuacji stresującej na to, żeby zamiast myślenia o czynniku stresogennym myśleć o czymś innym – o oddechu. Polecam.

 2. Praktykowanie wdzięczności

  Ostatnio coraz bardziej popularne i moim zdaniem słusznie. Nie wiem czy słyszeliście o 5 Minute Journal? Chociaż nie zdecydowałam się na własny egzemplarz, to wprowadziłam tę metodę u siebie. Codziennie rano wypisuje w zeszycie 3 rzeczy za które jestem wdzięczna i 3 rzeczy, które sprawią, że nadchodzący dzień będzie wspaniały. Wieczorem wpisuje 3 pozytywne rzeczy, które mnie spotkały oraz jedną rzecz, którą mogłam zmienić, żeby ten dzień był lepszy. To ćwiczenie pomaga skierować naszą uwagę na to, co pozytywne.

 3. Skupienie na celach

  Codziennie rano wypisuję sobie 10 celów, które chcę osiągnąć w przeciągu dwóch najbliższych lat. Pisałam Wam już o tym ćwiczeniu przy okazji wpisu o kreowaniu własnego życia. Takie ciągłe przypominanie sobie o swoich celach, pomaga skupić na nich uwagę. A warto skupić się na tym, co przed nami i na tym co chcemy osiągnąć.

 4. Samodyscyplina

  Każdy ma czasem ochotę poużalać się nad sobą i nad swoim losem. Dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się kontrolować. I wracać na właściwe tory, za każdym razem, kiedy włącza Ci się bezcelowe narzekanie. Zadaj sobie pytanie, czy chcę zmienić sytuację, która mi nie odpowiada? Jakie kroki mogę podjąć, żeby poprawić swoje położenie? Czy mam w ogóle zamiar coś zmieniać. Moja zasada jest prosta – jeżeli nie mam zamiaru, to po co narzekać? Jeżeli mam zamiar, to zaczynam działać.

Oczywiście wszystko to o wiele łatwiej wygląda „na piśmie” niż w działaniu! Ale mam poczucie, że każde małe ćwiczenie i każdy mały krok w kierunku samodyscypliny przybliża mnie to ukształtowania takiego podejścia, jakim chciałabym na co dzień się kierować. Jak u Ciebie z pozytywnym nastawieniem? Dbasz o nie każdego dnia?

pozytywne nastawienie

Scroll to top