Jak pokonać strach przed lataniem ?

pokonać strach przed lataniem

Piszę świeżo po powrocie z tygodniowego pobytu na Gran Canarii. Powoli wracam do realiów lutowego Krakowa i nadrabiam wszelkie zaległości. Przy okazji pomyślałam o tym, jak fajnie jest przekraczać granice, nie tylko geograficzne, ale też własne. Boję się latać. Ten strach przez długi czas był dla mnie paraliżujący. Sprawiał, że odpuszczałam sobie podróże, które łączyły się z podniebnym środkiem transportu. Dzisiaj jest trochę lepiej. Chociaż za każdym razem lot to dla mnie, delikatnie mówiąc, najmniej przyjemna część wyprawy. Jak udało mi się pokonać strach przed lataniem na tyle, żeby nie był dla mnie dotkliwym ograniczeniem?

Racjonalne argumenty na strach przed lataniem

Jeżeli mam być szczera, one nie zawsze do mnie przemawiały. Że statystycznie podróż samolotem nie jest szczególnie niebezpieczna, że wypadki zdarzają się wszędzie. Rozumiałam je, docierały one do mnie, ale mój strach przed lataniem nie stawał się przez to mniejszy. Mimo tego zawsze powtarzam je sobie przed wylotem. To mnie w jakiś sposób uspokaja.

Rozmowa z właściwymi osobami

Jeżeli paraliżuje Cie strach przed lataniem, spróbuj poszukać w swoim otoczeniu osób, które często podróżują. Porozmawiaj z nimi. Wiadomo jak to jest ze strachem. Ma wielkie oczy. Rozmowa z osobą dla której to, czego się boimy jest niemalże codziennością, może sprawić, że przestaniemy nasz lęk wyolbrzymiać i pielęgnować. Dojdziemy po prostu do przekonania, że nie ma się czego bać. Warto też posłuchać o tych wszystkich ciekawych miejscach, które te osoby mogły zobaczyć, dzięki temu, że nie bały się wsiadać na pokład.

Jeżeli nie masz w swoim otoczeniu zapalonych podróżników, zawsze możesz poszukać ciekawych blogów o tej tematyce! Przy okazji polecam blog Aleksandry, która nie tylko przeleciała kawał świata, ale też pracowała dla linii lotniczych.

Przed podróżą – Flightradar

Jeżeli strach przed lataniem nie jest na tyle silny, żeby całkowicie zniechęcić Cię do latania, ale na tyle odczuwalny, że przed podróżą czujesz niemiły ścisk w dołku, warto zadbać o swój psychiczny komfort już przed wylotem. Dla mnie pomocne okazują się strony, na których na żywo można śledzić ruch samolotów, na przykład Flightradar. Nie pamiętam, gdzie o tej metodzie usłyszałam, ale dla mnie jest bardzo pomocna. Unaoczniam sobie, ile tych maszyn jest w danej chwili w powietrzu. Maszyn, z którymi nic złego się nie dzieje i w których ludzie lecą sobie spokojnie do swoich destynacji.

Opanowanie podczas startu i lądowania

Najtrudniejszym momentem jest dla mnie start. Ten moment, kiedy samolot zaczyna się rozpędzać, a ja wiem, że nie ma już możliwości powiedzenia, że ja jednak wysiadam. To jest taka chwila, kiedy staram się odwrócić uwagę od własnych myśli. Pomagają mi w tym opisywane już  przeze mnie, między innymi we wpisie o pozytywnym nastawieniu, ćwiczenia oddechowe, które na co dzień praktykuję z aplikacją Calm.

To właśnie ta codzienna medytacja, uświadomiła mi, że najlepszą bronią przeciwko stresowi jest umiejętność wyboru jednej myśli ponad inną ( William James). Brak gonitwy myśli pomaga mi się wyciszyć i uspokoić. Podobnie staram się skupić na oddechu w trakcie lądowania.

pokonać strach przed lataniem

Podczas lotu

Pamiętam mój pierwszy lot. Z Pyrzowic do Puerto del Rosario na Fuerteventurze. Około 5 godzin lotu, podczas których każde najmniejsze zawirowanie powietrza, drobny hałas sprawiały, że oblewał mnie zimny pot i pojawiała się ta natrętna myśl „ czy to już spadamy?”. Żeby nie mieć za dużo czasu na takie dywagacje dobrze jest sobie czymś zająć głowę.

Fajnie sprawdzi się książka, a jeszcze lepiej audiobook, który nie tylko pomoże się zrelaksować, ale też wyciszy trochę dźwięki z otoczenia. Na krótsze loty, taki jak mój listopadowy wypad do Aten, dobrze sprawdzi się ulubiona muzyczna playlista. Natomiast, podczas ostatniego lotu do Las Palmas (ponad 5 godzin), chętnie słuchałam podcastów. Świetnie zajmują czas, mogą nauczyć czegoś ciekawego, poszerzyć naszą wiedzę. Większość podcastów, jest przez ich twórców udostępniona do ściągnięcia, więc można ich spokojnie słuchać offline.

Sen

Świetnie śpi mi się we wszelkich środkach transportu. W samochodzie, jeżeli nie jestem kierowcą, mogę zasnąć niemal od razu. W samolocie mam podobnie. Często słyszy się, żeby przed podróżą człowiek się wyspał i tak dalej. Ja tak bardzo o to nie dbam. Przed lotem, ani w jego trakcie nie piję też kawy. Wiadomo, podczas snu czas leci szybko.

Myśl o nagrodzie

Żeby poskromić strach przed lataniem warto jest pomyśleć o nagrodzie. W końcu podróż samolotem jest zazwyczaj tylko środkiem do celu, a dobra motywacja to podstawa. Mi pomaga myślenie o tym, co dobrego mnie czeka, jeżeli przezwyciężę swój strach. Tak samo myślałam wylatując w styczniu na Gran Canarię. Czy było warto przemęczyć się te 10 godzin licząc w obie strony? Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna. Jeżeli chcecie podejrzeć jak mi tam było, zapraszam do obejrzenia poniżej krótkiego nagrania.

A ty? Odczuwasz strach przed lataniem, czy może wręcz przeciwnie, w powietrzu czujesz się jak ryba w wodzie? Zdarzyły Ci się kiedyś jakieś przygody związane z podróżą samolotem?

Scroll to top