Paulina Świst „Prokurator”,czyli wątek erotyczny w środowisku prawników

Paulina Świst Prokurator

„ Jeszcze żadna gwiazda nie eksplodowała z taką siłą na firmamencie polskiego kryminału” – przeczytamy na okładce. Czy rzeczywiście? Dziś na tapecie książka, o której różnie się mówi. Kryminał czy romans? Czy rzeczywiście pokazuje środowisko prawników od podszewki? Napisana przez młodą adwokat, występującą pod pseudonimem. Paulina Świst – „Prokurator”.

Książki nie powinno oceniać się po okładce, ale nie zaszkodzi na nią popatrzeć. Tutaj mamy tajemniczą kobietę, w designerskim fotelu z gustownie ułożoną dłonią i zagadkowo ukrytą twarzą. Mamy zarys, cień mężczyzny, światła miasta i ślady krwi. Jest mrocznie i tajemniczo, jak w gatunkowym kryminale, jednak twórcy okładki już na wstępie informują ( obiecują?), że w środku znajdziemy  ostry seks, ostry język, ostrą jazdę. Co w takim razie jest w środku?

Kinga Błońska. Młoda pani adwokat z Wrocławia przyjeżdża do Gliwic, gdzie właśnie rozpoczyna się proces zorganizowanej grupy przestępczej i jej bossa Szarego.  Kindze właśnie rozsypało się życie prywatne, w dodatku wbrew własnej woli ma bronić gangstera, z którym łączą ją powiązania rodzinne. Prokurator Łukasz Zimnicki, lekkoduch, kobieciarz, rekin w swoim fachu. Jest zdeterminowany, żeby wsadzić Szarego za kratki, dzięki zeznaniom kluczowego świadka. Tych dwoje spotyka się przypadkiem w klubie i spędzają ze sobą upojną noc. Dwa dni później rusza głośny proces i kochankowie spotykają się na sali sądowej.

Paulina Świst prowadzi nas przez tę historię głosami głównych bohaterów. Poznajemy dwa punkty widzenia, dwa spojrzenia, dwa głosy. Czytelnik od razu, bez wstępów, wrzucony jest w sam środek wydarzeń, ale bynajmniej nie w wir kryminalnej zagadki, gdzie trup gęsto się ściele, raczej w wir erotycznych uniesień opisanych w sposób prosty, językiem, który z założenia miał być chyba frywolny, brutalny i ostry. Językiem, który ma szokować.  Dokładnych opisów scen erotycznych jest w książce sporo, ale dużą część z nich można byłby po prostu wyciąć, a jedyne co straciłaby na tym opowieść to objętość i możliwość użycia określenia „ostry sex, ostra jazda” na okładce. Te sceny nie są szczególnie ciekawe, nie różnią się chyba niczym od innych tego typu scen, które można znaleźć w innych książkach.

Język jak dla mnie pozostawia wiele do życzenia. Jest prosty, jest wulgarny. Założenie było pewnie takie, że wchodzimy w świat brutalny, pełen groźnych przestępców, tajemniczych układów i ostrego seksu, ale momentami odnosiłam wrażenie, jakby niektóre frazy były w usta bohaterów włożone tylko po to, żeby było jeszcze bardziej „ na ostro”. Dawno minęły czasy, kiedy mocny język szokował w literaturze. Zabrakło mi trochę dokładnego oka kucharza, który dozuje smaki w odpowiednich proporcjach. Mógłby sypnąć pieprzem, ale wie, że smakoszowi tylko ten pieprz zostanie potem w ustach. Bohaterowie są dość jednowymiarowi,  a historia, jaka za nimi stoi, jest jak dla mnie płaska i okrojona. Nie nasycą się tutaj miłośnicy skomplikowanych, pod względem psychologicznym, postaci.

Historia trzyma jednak w napięciu. Po przeczytaniu kilkunastu stron, nie mogłam się od niej oderwać. Byłam ciekawa jak się zakończy. Dlatego książkę polecam tym, którzy szukają niezbyt wymagającej rozrywki na krótkie, leniwe popołudnie. Takie małe guilty pleasure. Trochę jak z serialem, którego forma pozostawia wiele do życzenia, ale fabuła jest wciągająca i przyjemnie zapełnia czas.

Czy Paulina Świst rzeczywiście obnaża brutalną prawdę o środowisku prawników? No cóż, dla mnie jest to kwestia mocno dyskusyjna, jak w każdym przypadku, kiedy stosujemy uogólnienia.  Moim zdaniem więcej jest tu literackiej fikcji niż rzeczowej analizy. Ale tego też chyba powinniśmy oczekiwać od książek tego typu. Fikcji. Dla mnie powieść powinna być jedynie wycinkiem najbardziej soczystych, przerysowanych i nieprawdopodobnych zdarzeń i postaci osadzonych w takim kontekście, żebym  była w stanie w nią uwierzyć. Tutaj  cała intryga trzyma się kupy, chociaż strzelaniny z udziałem prokuratorów nie należą oczywiście do codzienności sal sądowych.

Wiarygodność tej historii dla mnie podkopuje język. Dialogi, które nie są dla mnie wiarygodnymi.  To są takie drobiazgi, które mnie, jako czytelnika wytrącają z ciągu fabuły.  Wkręcona w sam środek akcji, wykręcam się z niego na chwilę, żeby zastanowić się nad zasadnością użycia danego słowa. Zgrzyta mi na przykład określenie „obrończyni” w znaczeniu kobiety- obrońcy. Nie spotkałam się nigdy z tym określeniem padającym z ust prawnika, tym bardziej nie podoba mi się to określenie padające w rozmowie dwóch mężczyzn- prokuratorów. Kobieta broniąca w procesie to nadal obrońca. O obrońcy mówi kodeks postępowania karnego, w protokole, kiedy sąd sprawdza obecność oskarżony staje wraz z obrońcą i ta forma jest powszechnie używana. Być może użycie formy „obrończyni” miało jakiś cel, albo było wyrazem poglądów autorki – trudno powiedzieć. 

Podsumowując. Książkę polecam osobom szukającym niezbyt wyszukanej rozrywki na jedno popołudnie. Przeczytać, sympatycznie spędzić czas i zapomnieć. Nie jest to typowy kryminał, raczej romans/erotyk z wątkiem kryminalnym/sensacyjnym w tle. Nie jest to również literatura wysokich lotów, ale cała historia trzyma w napięciu i jest wciągająca.  U mnie książka pozostawiła lekki niedosyt. Miałam poczucie, że zaserwowano mi historię z potencjałem, opowiedzianą w sposób niedbały.  Natomiast usłyszaną wielokrotnie frazę, że Paulina Świst „obnaża funkcjonowanie środowiska prawników i wymiaru sprawiedliwości” przypisuję raczej działaniom marketingowym. Jeżeli ciekawią Was pozycje bliższe rzeczywistości, przypominam, że na blogu pojawiły się recenzje książki „Prokurator” Małgorzaty Ronc i „Zbrodni Prawie Doskonałej”.

Książkę „Prokurator” Pauliny Świst znajdziesz m.in. tutaj.

Na koniec krótka informacja. „Prokurator” Pauliny Świst została mi przesłana, przez Muza S.A. Jednak ta recenzja nie jest wynikiem współpracy, nie była warunkiem otrzymania książki, ani nic z tych rzeczy. Po prostu po przeczytaniu książki, zdecydowałam, że chciałabym napisać o niej swoją opinię na blogu.

Scroll to top