Organizacja pracy w domu-moje podejście

organizacja pracy w domu

Dni kiedy pracuję w domu należą do moich ulubionych. Trudno mi to wytłumaczyć, ale nic nie działa tak dobrze na moją motywację i produktywność, jak moje własne domowe otoczenie, herbata i kawa z ulubionego kubka i mruczący kot na kolanach. Zapał przychodzi mi wtedy naturalnie, chociaż wiem, że właściwa organizacja pracy w domu może stanowić wyzwanie.

Moja sytuacja jest o tyle specyficzna, że nie pracuję w domu codziennie. Moje obowiązki zawodowe wiążą się między innymi z pracą w kancelarii, wizytami w sądach, prokuraturach czy innych urzędach. Jeżeli jesteś ciekawa/ciekawy na czym mniej więcej polega praca aplikanta adwokackiego, tradycyjnie proszę, dajcie mi o tym znać. W moim przypadku jest tak, że część obowiązków, takich jak chociażby pisanie pism procesowych, czy tzw. research prawny mogę wykonywać w domu. Oczywiście w domu zajmuję się również wszystkimi sprawami okołoblogowymi. Mam takie dni, kiedy jestem w domu do południa lub wczesnego popołudnia lub kiedy jestem w domu cały dzień. Nie liczę tych dni, kiedy wracam z pracy popołudniu bądź wieczorem, wtedy staram się nie zajmować pracą, chyba że jest do zrobienia coś pilnego.

Poranki

Jestem typowym skowronkiem, dlatego jeżeli mam do wykonania jakąś pracę wykonuję ją rano. To mój ulubiony czas, kiedy nastawiam budzik na piątą i w okolicach w pół do szóstej siadam z kubkiem kawy przed laptopem. Mój mózg funkcjonuje wtedy najlepiej, a przy okazji dzień wydaje mi się dłuższy. Większa też jest perspektywa ucięcia sobie popołudniowej drzemki. Wydajnie jestem w stanie pracować, w zależności od dnia, do około 11-12. Potem moja efektywność i skupienie stopniowo spada.  W okolicach 14 robię sobie porządną przerwę obiadową. Jeżeli nie udaje mi się jakiegoś zadania wykonać rano, to wracam do niego popołudniu, ale staram się, żeby to były zadania mniej wymagające.

Organizacja pracy w domu stanie się łatwiejsza, jeżeli uda Ci się odnaleźć najlepszą dla Ciebie porę dnia. Jeżeli wiesz, kiedy jesteś w najlepszej formie, o wiele łatwiej będzie Ci zaplanować dzień.

Organizacja pracy w domu = plan. Na piśmie.

Nie działam bez planu. Poważnie. W żadnej  dziedzinie. Planując jak ma wyglądać moja praca w domu w danym dniu, zawsze staram się zrobić szczegółową listę zadań, tak żebym od razu po przebudzeniu wiedziała co mam robić i nie zdążyła pomyśleć, że może mi się nie chcieć. Na dzień planuję od jednego do trzech większych zadań do wykonania, w zależności od tego, co mam zrobić. Może to być na przykład opracowanie danego problemu prawnego, napisanie pisma procesowego i przygotowanie zdjęć na bloga. Do tego dokładam mniejsze i mniej pilne rzeczy,  które zrobię w międzyczasie, albo „jak zdążę’, a to na przykład wyszukanie orzeczeń do planowanego wpisu na blogu, przejrzenie przepisów z jakiejś dziedziny, wykonanie telefonów, które nie muszą być wykonane na „już”, zamówienie akt do sądowej czytelni i tak dalej.  Te mniej absorbujące zadania wykonuję zazwyczaj w przerwie od pracy nad zadaniami głównymi, albo popołudniu.

Czasem praca w domu układa mi się tak, że nie mam komfortu wyboru kilku zadań do wykonania. Dzieje się tak wtedy, kiedy  przychodzi mi się zmierzyć z zadaniami, których nie da się ogarnąć w jeden dzień. Nie bez powodu na napisanie apelacji jest dwa tygodnie. Są pisma, których przygotowanie zajmuje kilka dni siedzenia ciurkiem po kilka godzin dziennie. Wtedy staram się nie rozpraszać innymi czynnościami do wykonania i skupiam się na tym jednym zadaniu.organizacja pracy w domu

 

Rozproszenie

A jeżeli już o rozproszeniu mowa. Praca w domu wiąże się dla mnie z rozproszeniami. Wiem, że to być może nie do końca poprawne i nie do końca zgodne z zasadami efektywności, ale tak działam i tak mi jest najlepiej. Nie sprawdziła się u mnie zupełnie metoda pomodoro, polegająca na pracy przez określoną ilość czasu, z ustalonymi z góry krótkimi przerwami. Jeżeli pisanie albo szukanie informacji dobrze mi idzie, to nie robię przerw, po prostu działam. Śniadanie jem wtedy przy komputerze, chociaż to też nie jest ładne i poprawne. Ale szkoda mi jest przerywać sobie i wybijać się z rytmu. Krótkie przerwy przychodzą mi naturalnie. Potrafię wyczuć, kiedy potrzebuję chwili wytchnienia.Dobra organizacja pracy w domu musi być dostosowana do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, co mówią inni. Wiem, że to banał, ale często zapominany: każdy pracuje swoim trybem.

Uwaga, uwaga przyznaje się bez bicia- podczas pracy zaglądam na social media! Oduczyłam się jednak przesiadywania tam godzinami. Przerwy w pracy są krótkie i inspirujące.  Podglądam wtedy instastory albo snapy ciekawych osób, patrzę na kilka zdjęć. Przeważnie lubię sobie wtedy popatrzeć co się dzieje w śledzonym przeze mnie fragmencie blogosfery. No cóż, jest to ta sfera, która wciąga 🙂 Jeżeli masz ochotę podejrzeć moje social media to zapraszam na mój fanpage oraz na moje konto na Instagramie.

Ale tak jak pisałam, chociaż potrzeba zrobienia sobie przerwy przychodzi naturalnie to staram się, żeby te przerwy były krótkie i inspirujące, a nie „przesiedziane” na scrollowaniu mało interesującej strony.   Jeżeli jednak mam gorszy dzień, to wtedy staram się maksymalnie skupić na wykonaniu zadania.  Wtedy kontroluje się bardziej, w wypadkach ekstremalnych wyznaczam sobie określony czas, w którym mam wykonywać czynności związane z pracą, na przykład : do 10.30 szukam orzeczeń, potem mogę zrobić sobie 10 minut przerwy.

organizacja pracy w domu

Miejsce pracy

Organizacja pracy w domu wymaga od nas zorganizowania porządnego miejsca do pracy. Takiego, żeby przyjemnie nam się siedziało, żeby nie bolały plecy, żeby nie trzeba było co pięć minut wstawać i przeszukiwać okolicznych szuflad w poszukiwaniu jednej zaginionej rzeczy. Przez większość życia, odkąd pamiętam ulubioną pozycją do odrabiania lekcji, nauki a później pracy była dla mnie pozycja półleżąca. Udało mi się tego oduczyć całkiem niedawno i z tego jestem bardzo zadowolona. Pracuję przy biurku, moim podstawowym narzędziem pracy jest mój laptop. Korzystam z modelu o przekątnej ekranu 11.6 cala, co stanowi idealny kompromis pomiędzy wygodą pracy, a koniecznością noszenia komputera ze sobą wszędzie. Ponieważ mój laptop składa się we wszystkie strony i ma dotykowy ekran, to wygodnie czyta mi się na nim  rozmaite materiały czy akta spraw, które prowadzę. Od czasu do czasu zdarza mi się odejść od biurka i pracować w pozycji półleżącej, na kanapie.

Do pracy staram się stworzyć sobie odpowiednią atmosferę. Takie podstawy. Porządek na biurku, miły zapach w otoczeniu. Nie sugerujcie się zdjęciem poniżej. Ustawienie poczynione zostało na potrzeby wpisu. W rzeczywistości nigdy, ale to przenigdy nie stawiam herbaty czy kawy tak blisko laptopa. Dla mnie to gotowy przepis na katastrofę, która skutecznie może pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowaną pracę.

organizacja pracy w domu

Wyjście

Podstawą pracy w domu jest dla mnie… wyjście z domu. Traktuję to jako absolutną i bezwarunkową konieczność. Zdarzało mi się nieraz pracować, albo uczyć się przed ważnym egzaminem przez kilka dni z rzędu, bez wychodzenia  na zewnątrz (czy jak się to u nas mówi na pole”). Jedzenie i zakupy miałam zrobione, nie miałam żadnych spraw do załatwienia, nic tylko siedzieć. Po kilku dniach czułam, ze miejsce pracy czy nauki zaczyna mi doskwierać.

Przy sprzyjającej pogodzie idealnie sprawdzi się krótki spacer, może jakaś przebieżka? Zimą, smogowe krakowskie powietrze zazwyczaj nie sprzyja spacerom, dlatego chętnie wybieram aktywność fizyczną w klubie fitness (polecam zajęcia Zumby!). Jeżleli nie mam możliwości zrobienia sobie dłuższej przerwy to wychodzę po prostu gdziekolwiek, na chwilę. Do sklepu po przysłowiowe bułki, zanieść buty do naprawy do osiedlowego szewca, albo do sklepu papierniczego za rogiem po kolorowe długopisy. Po pracy idealnie sprawdzi się też wieczorne wyjście do kina  .

 

Jestem bardzo ciekawa, jak wygląda Twoja organizacja pracy w domu. Lepiej pracuje Ci się rano czy wieczorem? Przerwy krótkie czy długie? Jakieś szczególne tricki? Podziel się, proszę 🙂  Jeżeli uważasz ten post za wartościowy i przydatny, nie zapomnij się nim podzielić. Będzie mi bardzo miło, jeżeli na przykład udostępnisz go na Facebooku.

Scroll to top