O tym jak przewróciłam wszystko do góry nogami, czyli podsumowanie marca

Marzec okazał się dla mnie miesiącem, w którym wywróciłam prawie wszystko do góry nogami. Doszłam do wniosku, że nie można ciągle chcieć i nie robić nic w kierunku spełnienia tego chcenia. Nie można być nie do końca zadowolonym z tego co jest wokół i jednocześnie siedzieć z założonymi rękami. Nie można siedzieć i mówić jakie życie jest ciężkie i nie starać się go sobie ułatwiać. A właściwie można. Pytanie czy ma to sens.

Pisałam  już kiedyś, że nie lubię narzekać na rzeczy których nie mogę zmienić. Że swoją uwagę wolę skupić na tym, co pozytywne, a swoją energię skierować na działania, które mogą przynieść mi pożytek. Wychodzę z założenia, że jeżeli nie podoba mi się coś, co jestem w stanie zmienić, to narzekanie na to jest stratą czasu. Możesz iść do przodu z kamieniem w bucie. Kamień na początku tylko lekko Cię uwiera, ale wieczorem prawdopodobnie okaże się, że stopy masz zdarte do krwi. Albo możesz zatrzymać się na chwilę, przysiąść na ławce, dać sobie czas i ten kamień wyjąć.I to właśnie postanowiłam zrobić w marcu. Dać sobie czas.

Dać sobie czas

Od jakiegoś czasu towarzyszyło mi to dziwne poczucie, że coś mnie uwiera. Na początku to uwieranie było tak nieznaczne, że właściwie nie wiedziałam nawet co je powoduje. Ale stopniowo przybierało na sile. Nie chcę tego tutaj opisywać dokładnie szczegół po szczególe, bo szczere mówiąc nie wiem czy Was to interesuje. Ale mówiąc w skrócie : w marcu powzięłam kilka rewolucyjnych postanowień. Po pierwsze postanowiłam, że przestaję chodzić do sądu na rozprawy, co powiedziałam też mojemu szefowi w kancelarii. Po drugie postanowiłam, że będę przede wszystkim pracować w domu. Po trzecie postanowiłam, że przestanę pracować i żyć w systemie, przepraszam za wyrażenie  pożar w burdelu , że zwolnię tempo. Nie chcę w wieku trzydziestu kilku lat czuć się jak zmęczona życiem staruszka. Po czwarte, może i najważniejsze, postanowiłam nie podchodzić w tym roku do egzaminu adwokackiego.

Jak postanowiłam tak zrobiłam. W ciągu ostatniego miesiąca mniej więcej dwieście sześćdziesiąt razy usłyszałam, że zwariowałam i że jestem nieodpowiedzialna. Przeważnie od ludzi, którzy nie zadali sobie trudu, żeby zapytać dlaczego. Kilka razy usłyszałam też, że dobrze jest spełniać marzenia i próbować budować życie po swojemu. I to były słowa, za które osobom, które je wypowiadały należą się wszystkie podziękowania i nagrody świata. 

Od czasu podjęcia decyzji minął prawie miesiąc. Przewróciłam swoje życie do góry nogami. Może w nie do końca odpowiedzialny sposób. Co się okazało? Świat się nie zawalił. Mogę przez większość czasu pracować zdalnie, robiąc w domu research prawny i pisząc pisma. Nie muszę chodzić codziennie w bojowym nastroju, nastawiając się na kolejne spory i dyskusje w sądzie. Mogę być dostępna dla bliskich wtedy, kiedy mnie potrzebują. Mogę wstawać rano bez takiego dziwnego, niezidentyfikowanego i niezbyt przyjemnego uczucia w okolicach brzucha. Ponadto, okazało się, że stoję mocno na swoich dwóch własnych nogach, co niechybnie musi oznaczać, że to wcześniej wszystko stało na głowie.

To gdzie doprowadzą mnie moje decyzje okaże się później. Póki co czuję się wspaniale i tym uczuciem chciałam się z Wami podzielić. Tą myślą, że być może czasem nie zaszkodzi wywrócenie swojego świata do góry nogami. Za różnymi drogami mogą kryć się różne ciekawe rzeczy.

Wiosna

Marzec to też w końcu upragniona wiosna. Zima dała mi się w tym roku we znaki. Była za ciemna, za zimna i za długa. Ale z perspektywy czasu i w tym można znaleźć jakiś pozytyw. Teraz o wiele bardziej doceniam każdy przejaw wiosny. Korzystałam w marcu z niemal każdego słonecznego dnia, a kilka razy zdarzyło mi się wykorzystać nawet te zimne, pochmurne i deszczowe. Spaceruję sobie po najbliższej okolicy i odwiedzam przyjazne do spacerowania miejsca w Krakowie. Byliśmy w marcu na dwóch krakowskich kopcach, Piłsudskiego i Kraka. Z kopca Kraka mój chłopak przyszedł do domu z kleszczem, więc ciepły sezon można już chyba uznać za otwarty. Chrońcie się przed tymi gadzinami.

Wiosnę widać, słychać i czuć w powietrzu. Otwarłam sezon balkonowy i wyniosłam na balkon mój ulubiony fotel. Przez te rewolucje życiowe zapomniałam zadbać o zaopatrzenie się w nasiona i sadzonki ziół, ale w najbliższym czasie mam zamiar to nadrobić. Z zeszłego roku przetrwały mi melisa i szałwia. Nie są w najlepszej formie, ale mam nadzieję, że na nie również wiosna zadziała dobrze.

Zdjęcia

Wiosna przyniosła też nowe zapały. Postanowiłam, że czas najwyższy pobawić się trochę robieniem zdjęć. Pożyczyłam sobie prostą lustrzankę od kogoś, u kogo leżała zapomniana i bawię się nią od jakichś dwóch tygodni. Nie spodziewałam się, że sprawi mi to tyle radości. Od dawna o tym myślałam, ale nie chciałam zaczynać tej przygody od inwestowania w aparat. Uczenie się nowych rzeczy może być niezwykle inspirujące. Zwłaszcza, kiedy codziennie odkrywa się coś nowego. Mojego hurra optymizmu nie podzielają mój chłopak i mój kot, którzy chcąc nie chcąc zostali moimi królikami doświadczalnymi. Widzicie ich niechęć? Jakub ucieka z tego zdjęcia całym sobą. Każdym włosem.

Kwiecień

Z niecierpliwością czekam na to, co wydarzy się w kwietniu. Okazuje się, że zamykając sobie pewne drzwi, faktycznie otwarłam przeróżne okna. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale jestem zmotywowana do działania, mam energię do tworzenia nowych projektów. Ciągle pracuję też nad tym, żeby z jeszcze większym spokojem przyjmować to co dzieje się niezależnie ode mnie. W kwietniu chciałabym częściej wyruszać za miasto. Pojechać w polskie góry, których nie widziałam od październikowej wizyty w jaskini Brestovskiej, a po których nie chodziłam od czasu wycieczki na Lubań. Myślałam też, żeby spróbować swoich sił we vlogowaniu. Co o tym myślicie?

Chcę dalej pracować i małymi kroczkami posuwać się do przodu. Nie zapomniałam o moim one little word na ten rok, dlatego mimo tego, że więcej czasu spędzam teraz w domu, codziennie wstaje wcześnie i po odprawieniu wszystkich moich porannych rytuałów biorę się do pracy.

Dziękuję Wam za czas poświęcony na przeczytanie tego tekstu. Długo zastanawiałam się czy pisać o tym wszystkim. Klikając opublikuj nie mam pewności czy dobrze robię, ale ostatni miesiąc nauczył mnie, że brak pewności to nie koniec świata. To tylko doświadczenie. Jak Wam minął marzec? Jakie macie plany na kwiecień?

Scroll to top