Motywujące przemówienia, w sam raz na nowy rok i nie tylko

Jesteś jeszcze w szale przedświątecznych przygotowań, czy powoli już szykujesz się do podsumowań i planowania nowego roku? U mnie w głowie powoli rysują się pomysły na to, co chciałabym w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy osiągnąć. Ponoć większość noworocznych planów przestaje być realizowana w przeciągu pierwszych kilku tygodni nowego roku, dlatego niektórzy wolą nie planować w ogóle. Niezależnie od Twojego podejścia podrzucam 4 motywujące przemówienia,  do których lubię wracać, kiedy szukam inspiracji. Ostatnio prawdziwe rekordy popularności bije post o tym jak się wyrwać z marazmu, więc wnioskuję, że o tej porze roku, chyba każdemu z nas spada nieco chęć do działania.

 Z góry uprzedzam, że polecane przeze mnie motywujące przemówienia są w języku angielskim,  dwa z nich mają tłumaczenie. To takie moje dwa w jednym. Motywuję się, a przy okazji trzymam kontakt z językiem, którym nie mam okazji często posługiwać się na co dzień.

  1. JK Rowling o porażce

Jednym z najbardziej inspirujących i motywujących przemówień, które dla mnie stało się przełomowym, jest mowa JK Rowling wygłoszona na Harvardzie. Przemówienie, nie jest żadną nowością, pochodzi z 2008r., jednak jego tematyka jest absolutnie uniwersalna! Wydawałoby się, że motywujące przemówienia powinny pokazywać usłaną różami drogę do sukcesu, a słynna autorka mówi o … porażce. Rowling konstatuje, że nie jest możliwe życie bez porażki , chyba że żyjemy tak ostrożnie, że równie dobrze moglibyśmy nie żyć w ogóle. Co samo w sobie byłoby porażką.

Moim zdaniem podejście do porażki może zdecydować o tym, czy odniesiesz sukces. Pamiętasz jeden z moich pierwszych wpisów, o nowej psychologii sukcesu? Jeżeli twoją główną motywacją będzie strach przed porażką jest możliwe, że nigdy nie opuścisz swojej strefy komfortu i nigdy nie odniesiesz sukcesu. Coś o tym wiem, strach przed porażką był nieodłącznym elementem w moim życiu, jednak przez ostatni rok odważnie podejmowałam wiele działań, na wielu polach. Nie wszystkie kończyły się sukcesem, ale dzięki temu osiągnęłam więcej i co ważne, nauczyłam się więcej niż w jakimkolwiek innym analogicznym okresie w moim życiu.

Rowling mówi również o potędze wyobraźni, której użyć można do różnych celów. Myślę, że warto tego przemówienia posłuchać. W końcu wygłosiła je kobieta, której niezależnie od tego czy gustujemy w jej twórczości, nie można odmówić, że odniosła niebywały sukces.

  1. Tim Urban Ted Talk

Lubisz Ted Talks? Ja uwielbiam. W jednym miejscu można znaleźć motywujące przemówienia na każdą okazję. Przemówienie Tima Urbana należy do moich ulubionych. Znasz to uczucie, kiedy zamiast zabrać się do pracy nagle przypominasz sobie o niesamowitym artykule w sieci albo nawet haśle w Wikipedii, które musisz przeczytać natychmiast?  Albo to kiedy po tygodniach bezowocnych starań nagle na dwa dni przed jakimś deadlinem praca idzie jak złoto? Tim Urban w przyjemny i zabawny sposób tłumaczy, co siedzi w głowie mistrza prolrastynacji.  Przyjemnie się go słucha i przyjemnie patrzy się na przygotowane przez niego slajdy. A co najciekawsze, Tim Urban wskazuje nie tylko na to, co zdarza nam się odkładać na później w codziennej pracy, kiedy gonią nas terminy, ale skłania do refleksji nad tym, co tak naprawdę odkładamy na później, tak z szerszej perspektywy.

  1. Nie wiem kim chcę być kiedy będę duża

Emilie Wapnick, w kolejnym Ted Talk zaczyna od zadania osobom siedzącym jako publiczność pytania, ile mieli lat, kiedy po raz pierwszy usłyszeli pytanie „ kim chcesz być kiedy dorośniesz?”. Zaraz potem pyta, ile razy to pytanie wywołało lęk. Dlaczego to pytanie wywołuje lęk?  Bo sugeruje , że powinniśmy dokonać wyboru, podjąć decyzję co do tego, które z marzeń, pasji czy  zainteresowań warto pielęgnować tak, by przerodziły się w sposób na życie i karierę, a które porzucić, bo są tylko dziecięcymi marzeniami.

Emile Wapnick pokazuje ludzi multipotencjalnych, na przykład psychoterapeutę, który wykonuje lutnie.  I mówi, że nie ma nic złęgo w tym, że nie odkryjesz swojego jednego, życiowego powołania.  Że niektórzy już tak mają, że zajmują się jedną rzeczą po to, żeby potem zająć się inną, rozwijają swoje pozornie niepołączone ze sobą pasje. Nie każdy musi być specjalistą w jednej dziedzinie. Dlatego, kiedy słyszę po raz kolejny, że powinnam się skupić na jednej rzeczy i nie zajmować się pierdołami, które nic mi nie przyniosą, chętnie wracam do tej pogadanki, którą dziś polecam również Tobie.

  1. Mimi Ikonn o tym jak wieść wymarzone życie

Pogadanka kobiety, która odniosła sukces i otwarcie przyznaje, że wiedzie wymarzone życie.  Z rozbrajającą szczerością wskazuje, że nie potrzeba do tego niezwykłego talentu, ani geniuszu, ale ciężkiej drobnej pracy wykonywanej na co dzień. Może wieje to banałem, ale jest to coś o czym często zapominamy. Podobnie jak to, że powinniśmy wierzyć w siebie, starać się , robić to co do nas należy. Jej sposobem na odniesienie sukcesu była proaktywna postawa w każdej wykonywanej pracy i szukanie okazji do samodoskonalenia. Mimi Ikonn mówi o przejęciu kontroli i odpowiedzialności nad swoim życiem, o tym, że zarówno lenistwo jak i dyscyplina jest wyborem. Na koniec puentuje, że osiągnięcie wymarzonego życia to ciężka praca, a nie siedzenie i czekanie, aż zdarzy się jakiś cud, który przyjdzie i nas ocali. Przyjemnie się słucha.

Po co motywujące przemówienia?

                Lubię słuchać i podsłuchiwać historii osób, które odniosły sukces. Takie krótkie przemówienia potrafią zainspirować mnie do działania, kiedy motywacja spada. Kiedy pisałam o organizacji pracy w domu, wspomniałam, że lubię robić sobie krótkie i inspirujące przerwy. Takie kilkunastominutowe podsumowanie idealnie się na taką przerwę nadaje. Pomyślałam, że może któryś z tych filmików stanie się dla Ciebie fajną wskazówką na nowy rok. Tak na koniec, warto pamiętać o tym, że tak czy siak, to czy takie pogadanki wywrą jakiś namacalny wpływ na nasze życie zależy od nas. Warto to wyważyć, tak żeby nie skończyć na samym oglądaniu. A może masz jakieś swoje przemówienia, którymi zechcesz podzielić się ze mną ? 

Scroll to top