Ile zarabia ławnik? Obowiązki ławnika a praca.

Ile zarabia ławnik?

Wpis o tym kim jest ławnik i kto może zostać ławnikiem, cieszy się bardzo dużą popularnością na blogu. Dlatego dziś przychodzę z kolejną porcją informacji dotyczących ławników. Tym razem o tym, ile zarabia ławnik i czy na czas pełnienia obowiązków ławnikowi przysługuje zwolnienie z pracy

Zobacz też : Kim jest ławnik ? Kto może zostać ławnikiem?

Ile zarabia ławnik ?

Funkcja ławnika umożliwia udział w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości dla osób, które nie tylko nie są sędziami, ale przeważnie z prawem  w ogóle nie mają wiele wspólnego.

Warto  jednak wiedzieć o tym, że bycie ławnikiem, jakkolwiek może być bardzo ciekawe, to nie jest zajęcie na pełen etat.  W przeciwieństwie do sędziego, dla ławnika udział w rozprawach to raczej jedynie dodatkowe zajęcie.

Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Łatwo obliczyć, że średnio wypada jeden dzień w miesiącu. Liczba tych dni może jednak zostać zwiększona przez prezesa sądu, jeżeli zajdą ku temu ważne przyczyny. W szczególności, jeżeli zachodzi konieczność zakończenia rozprawy z udziałem danego ławnika.

Taka konieczność zachodzi bardzo często w skomplikowanych i wielowątkowych sprawach karnych, które i tak przeważnie ciągną się latami. W sprawach karnych obowiązuje tzw. zasada niezmienności składu, co oznacza, że cała sprawa w danej instancji toczyć się musi przed tym samym składem sądu. W takiej sytuacji, żeby sprawa nie ciągnęła się jeszcze dłużej, konieczne jest wyznaczenie większej ilości rozpraw niż 12  w ciągu roku.

Obowiązki ławnika a praca

Przepisy przewidują zawiadomienie pracodawcy o wyznaczeniu ławnika do udziału w sprawie. To powiadomienie pracodawcy ma służyć zaplanowaniu przez niego odpowiedniej organizacji pracy z uwagi na to, że pracodawca ma obowiązek zwolnienia ławnika od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Ile zarabia ławnik, czyli „dniówka” ławnika.

Jeżeli chodzi o to ile zarabia ławnik, to warto pamiętać o tym, że chociaż potocznie mówi się o wynagrodzeniu, to ustawa przewiduje nie wynagrodzenie, a „rekompensatę”. Takie rekompensaty wypłacane są jednak  nie tylko osobom pozostającym w stosunku pracy, może je otrzymać nawet osoba, która nie jest zatrudniona.

Ławnik otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany.

Wysokość rekompensaty wynosi, za każdy dzień pełnienia obowiązków ławnika 1,9% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. To około 76 zł brutto ( w 2017r.). Koszty wypłaty rekompensaty  ponosi Skarb Państwa.

(Podstawą ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego w danym roku stanowi  co do zasady przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego. Jego wysokość ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego)

Dodatkowo ławnicy zamieszkali  poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów.

Jak widać bycia ławnikiem nie można raczej traktować jako podstawowego zajęcia mającego zapewnić utrzymanie. Jednak osoba pełniąca funkcję ławnika w sądzie nie pełni jej całkowicie bezpłatnie. Jeżeli marzy Wam się sprawowanie funkcji ławnika, zachęcam do zapoznania się z wpisem o tym kto może zostać  ławnikiem.

Wkrótce na blogu pojawi się również wpis o tym, jak wyglądają wybory na ławników. Informację o najnowszych wpisach pojawiają się zawsze na mojej stronie na Facebooku. Zapraszam do jej polubienia i obserwowania.

 • Taka praca z powołania, patrząc na wynagrodzenie. 🙂 Z ciekawości jednak idę się zapoznać, kto może zostać ławnikiem.

  • Nie jest to na pewno zajęcie pozwalające na zarobienie nie wiadomo jakiej sumy. Ale z drugiej strony często ławnikami zostają np. emeryci lub renciści, dla nich to dodatkowe zajęcie pozwalające na aktywną emeryturę, a przy okazji zawsze coś wpada do kieszeni.

 • Czasem się zastanawiałem czy ławnik to przede wszystkim misja czy jednak możliwość dodatkowej pracy… 🙂 lub może jedno i drugie.

 • Niezły sposób na dodatkową gotówkę 😉

 • Za pierwszym razem przeczytałam „prawnik” zamiast „ławnik” 😉

  • 🙂 Też mi się takie rzeczy czasem zdarzają 😀

 • Chciałabym kiedyś zostać ławnikiem, ciekawa jestem jak to jest 🙂

  • Agnieszko! Wszystko przed Tobą 🙂 Sama kiedyś zastanawiałam się jak to jest usiąść na rozprawie za stołem sędziowskim 😀

 • W sumie interesujący temat. Na pewno nie po to, by zarobkować…:)

Scroll to top